Dalšího obžalovaného Milana Preisse, který měl Sedláčkové podle obžaloby v bití pomáhat, senát Krajského soudu v Ostravě v pátek propustil z vazby a zprostil obžaloby.

Nedostatek důkazů

K nečekaně nízkému trestu pro Sedláčkovou dospěl soud proto, že se nepodařilo prokázat, že by některé ze zranění způsobených bitím bylo smrtelné. Proto bylo jednání obžalované překvalifikováno ze způsobení těžké újmy na zdraví s následkem smrti na pouhé ublížení na zdraví s mnohem nižší trestní sazbou.

"Smrt poškozeného způsobila zlomenina klenby lební a následný otok mozku. Toto zranění bylo podle znalců způsobeno pádem. Nepodařilo se ale jednoznačně vyloučit, že poškozený, který rád požíval alkoholické nápoje, neupadl sám," zdůvodnila změnu právní kvalifikace předsedkyně senátu Šárka Skalská.

Obžalovaná často měnila výpovědi

Zproštění druhého obžalovaného Milana Preisse viny soud zdůvodnil nedostatkem důkazů. "Nepodařilo se prokázat, že v bytě v době napadení vůbec byl," uvedla soudkyně.

Jediným důkazem by podle ní mohlo být svědectví odsouzené Sedláčkové. Ta ale svou výpověď několikrát změnila. Nejprve tvrdila, že Preiss do bytu přišel až po útoku, později účast druhého obžalovaného na incidentu přiznala.

"U hlavního líčení pak uvedla, že usnula a vůbec nevěděla, co se dělo. Její výpovědi jsou proto značně nevěrohodné. Navíc u Preisse nebyl shledán jakýkoliv motiv pro takové jednání," vysvětlila soudkyně důvod pro zproštění obžaloby.

Odsouzená i státní zástupce si ponechali lhůtu pro případné odvolání.