Právu informaci potvrdil karlovarský policejní ředitel Lubomír Kučera s tím, že policisté již zahájili ve vyšetřování první kroky.

„Znovu ty případy otevřeme a budeme se jimi zaobírat,“ uvedl pro Právo karlovarský policejní ředitel Lubomír Kučera. „Vyvstanou - li na povrch skutečnosti, které by vedly k zahájení trestního řízení, předáme případ kolegům kriminalistům z plzeňské správy, kteří mají vraždy v kompetenci,“ dodal Kučera.

Stašková byla zatčena minulý týden
poté, co policisté na sedadle, kde jela se svým přítelem, objevili tělo jejího pětiletého syna Jana. Později pitva potvrdila, že chlapec byl zavražděn.

Podle TV Nova, která se odkázala na dobře informovaný zdroj, zabil dítě druh Staškové Pavel Grepl. Po činu chtěli on i Stašková údajně spáchat sebevraždu, nenašli k tomu ale odvahu.

Matka ženy Zdeňka Münnichová se také svěřila, že jí dcera říkala, že s dítětem buď uteče za hranice nebo ho zabije.

Antonie Stašková a zavražděnýJan Rokos.

Stašková již na přelomu 80. a 90. let své první děti pohřbila. Tříměsíční Radek zemřel v roce 1989 podle tehdejšího vyšetřování na udušení zvratky.

Druhorozená byla dcera Soňa, kterou ale soud po dvou letech přiřkl kvůli jejímu týrání ze strany matky k výchově manželově matce Soně Gubišové do Otročína na Karlovarsku.

Mezitím se ale Staškové narodil v roce 1992 další syn David, kterého měla se svým tehdy novým přítelem Jiřím Vošickým z Příbrami. David zemřel jako batole na zápal plic.

"Je třeba se podívat zpětně do všech archivů, včetně toho našeho policejního,“ pokračoval Kučera s tím, že to v mnoha případech může být problém, „protože skartační termíny jsou kratší než osmnáct let, kdy k případům došlo.“ „Musíme pátrat po tom, co zbylo. Podíváme se do archivů soudního lékařství, zdravotních karet a podobně,“ doplnil karlovarský policejní ředitel. „Některé dílčí úkony byly v té věci již zahájeny,“ poznamenal bez upřesnění.

K vraždě pětiletého Jana se Stašková sice spolu se svým přítelem Pavlem Greplem přiznala. Oba budou nyní zkoumat znalci z oboru psychologie i psychiatrie.

Svědci tehdejších událostí nyní po letech svalují vinu za úmrtí dětí na Staškovou. „V médiích probíhá spousta neověřených informací o zlomených ručičkách nebo žebrech těch dětí. My to ale zatím potvrzené nemáme. V době, kdy děti zemřely, to nikdo ze stávajících svědků neuvedl,“ uzavřel Kučera.

Otevření případů přivítal první manžel Staškové Radek, jenž dosud žije v Nejdku. „To jsem jedině rád, že se policie bude případy opětovně zabývat,“ uvedl pro Právo. „Když si mně zavolají na výslech, ochotně půjdu,“ dodal.

Podle mluvčí západočeské policie Heleny Malotinské nebyly dosud zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že k úmrtí dětí došlo násilným způsobem. „Tedy nebyl shledán důvod k zahájení trestního stíhání,“ uvedla.