Herout se Zelenkou v úterý ani ve středu nemluvil, ještě před zahájením soudu, který se koná ve 14 hodin, se však chce se svým klientem setkat. Obhájce nevěří, že by jeho klienta soud pustil z vazby, proti je i státní zastupitelství.

Soud ve středu vyslechl Zelenkovu žádost o propuštění z vazby a ponechal si čas na rozhodnutí do čtvrtka.

Krajské státní zastupitelství v Hradci Králové obžalovalo Zelenku na konci listopadu. Je trestně stíhán pro sedmnáct trestných činů vraždy. Deset případů je kvalifikováno jako pokus o tento trestný čin, v sedmi případech jde o dokonanou vraždu, uvedl mluvčí zastupitelství Pavel Bužga.

Hrozí mu doživotí

Bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice údajně zabíjel tím, že pacientům ARO podával heparin, lék na ředění krve, a lidé vykrváceli. Podle policie začal podávat lék s cílem pacienty usmrtit v květnu 2006, v červnu podle policie zemřel první pacient, poslední oběť zemřela 24. září.O den později nemocnice se Zelenkou rozvázala pracovní poměr a primář ARO Pavel Longin se rozhodl přezkoumat podezřelá úmrtí. Poté, 13. října, nemocnice sepsala trestní oznámení, které policie obdržela 23. října.

Policisté však zatkli Zelenku až 1. prosince po potyčce přímo v nemocnici. Postupem policistů při vyšetřování případu, které se zdrželo o několik týdnů, se zabývala Inspekce ministra vnitra, která však zjistila, že nikdo z policistů nespáchal trestný čin. Zelenka se k vraždám přiznal, v případě prokázání viny mu hrozí až doživotní trest.