Podle velitele zlínské pořádkové policie Bronislav Šabršuly se ho kriminalistům podařilo zadržet v okamžiku, kdy jel na horském kole a byl ozbrojený sekerou a kuchyňským nožem. Policisté muže ihned zadrželi a nyní zvažují, zda ho budou eskortovat zpět na psychiatrickou kliniku v Kroměříži.

"Místo pohybu muže se nám podařilo vytipovat po vyhodnocení informací od občanů, kterým děkujeme, a dalších zjištěných stop. Při zadržení měl na sobě ústavní pyžamo a nekladl žádný odpor. Pravděpodobně zítra se rozhodneme, zda ho odvezeme na psychiatrii nebo do vazby či vězeňské nemocnice," dodala Kamila Janíčková z jihomoravské policejní správy v Brně.

Sousedé se prý nemusejí bát

Kriminalistům podle ní pomáhali i psychiatři a psychologové, kteří se snažili odhadnout jejich další chování, a to zejména u osoby chovance ze Zlína.

Mluvčí také tvrdila, že například obyvatelé domu, ve kterém měl pětadvacetiletý duševně narušený muž zavraždit svou matku a vážně zranit svého otce, se nemusejí obávat o svou bezpečnost. "Policie se snaží všechna tato místa zajistit tak, aby nedošlo k dalšímu neštěstí," uklidňovala.

Z léčebny utekli z podezřelým mužem další dva pacienti. Jednoho se podařilo dopadnout ještě v úterý ve Slušovicích. Druhý uprchlík, který pochází z Ivanovic na Hané na Vyškovsku, je zatím stále na svobodě. Jde o 26letého muže, který však není nebezpečný.

Zaměstnanci léčebny byli propuštěni

Vedení léčebny dnes za to propustilo tři zaměstnance kvůli zanedbání pracovních povinností. "Nevykonávali kontroly tak, jak měli," řekl ČTK mluvčí zařízení Miroslav Koupil. Dodal, že léčebna v souvislosti s případem zvažuje některá opatření.

"Mají klienty kontrolovat každou hodinu. Pokud by tak postupovali, zjistili by, že klienti nejsou tam, kde by měli být. Našli by vykopnuté mříže a pátrání by začalo dříve," dodal. Na noční útěk pacientů přišla až ranní služba po šesté hodině.