"Nepodařilo se zjistit skutečnosti, které by dovolily zahájit trestní stíhání konkrétní osoby," řekla v úterý Právu státní zástupkyně Václava Brýdová, která vyšetřování případ dozoruje. Od policie si nyní vyžádá vyšetřovací spis a usnesení o odložení věci ještě přezkoumá.

"Chci mít jistotu, zda policisté provedli všechna šetření, například to, jestli vyhodnotili všechny stopy z místa činu," řekla žalobkyně. Podle ní odložení případu neznamená, že ho policisté smetou úplně ze stolu. "Pokud se například objeví obdobný trestný čin, policisté se ke zjištěným stopám vrátí a porovnají je s novými skutečnostmi," vysvětlila Brýdová.

Bydlel v usedlosti s pětadvaceti příbuznými

Jednu jistotu vyšetřovatelé přece jen mají. Nezjistili jediný důkaz, který by potvrzoval výskyt cizí osoby v okolí chlapce v době vraždy. Malý Roman žil s rodiči a dalšími přibližně pětadvaceti příbuznými v objektu zvaném Zámeček. Mrtvého jej našla policie 20. dubna, dva dny poté, co se ztratil.

Tělo bylo schované v útrobách starého gauče v temném sklepení zámečku. Vrah dítě uškrtil, předtím ho zřejmě ještě ztloukl. Členové rozsáhlé rodiny Červeňákových byli postupně vyslýcháni policií. Tvrdili, že nikdo z nich by dítěti neublížil. "Někteří příbuzní veřejně vykřikovali, že až bude po pohřbu, řeknou informace o vrahovi. Nakonec z toho nebylo nic," řekl policista obeznámený s vyšetřováním.

Policisté se do domu vrátili až později

Romanova matka je přesvědčena o tom, že vrahem nikdo z rodiny není. "Policisté šli do sklepa hned na začátku pátrání a se psem. Vždyť ten by ho musel vyčuchat," dodala s tím, že dveře do domu nikdo nezamyká. Podpořila tak teorii příbuzných, že mrtvého syna do sklepení přinesl někdo teprve v průběhu pátrání. Výsledky vyšetřování ale nasvědčují tomu, že místo nálezu bylo i místem činu.

"Když jsme začali s pátráním, nikdo hned nepředpokládal, že se chlapec stal obětí trestného činu. V počátcích to podle svědectví rodiny vypadalo, že se dítě někde venku zaběhlo. Rodinní příslušníci se navíc dušovali, že dům prohledali od půdy až ke sklepu a nikoho nenašli. Proto jsme pokračovali v pátrání v terénu. Až později jsme se vrátili a začali s prohlídkou objektu," upřesnil policejní zdroj.