"V podstatě jde lidově říci, že zloději okradli zloděje. Původní dvojice z celého lupu vůbec nic neměla. Podařilo se nám zadržet další dvojici zlodějů, která tu první okradla. Máme i část zásilky," uvedl kriminalista Jaroslav Tokoš, který se případem zabývá. Připustil, že okolnosti celého případu jsou tak nevšední, že jim sám z počátku se svými kolegy ani nevěřil.

Třicetiletý řidič České pošty začátkem října domluvil s devětatřicetiletým pracovníkem ostrahy pobočky pošty v brněnské Opavské ulici, že se zmocní přepravovaných peněz. Dne 2. října zajel řidič do lesa u hotelu Bobrava na Brněnsku, kde vyložil dvanáct boxů a sedm pytlů s penězi, šperky, ceninami a poštou. Pak s poštovním vozem odjel na silniční tah Brno - Pohořelice, kde jej odstavil. Následně se vracel do lesa, kde měl předat zásilku svému komplicovi.

"Našel u ní ale zcela jiné muže s bohatou kriminální minulostí, kteří mu všechno zabavili," vysvětlil Tokoš. Zatímco dvojice zlodějů s lupem odjela, poštovnímu řidiči nezbylo nic jiného než pokračovat v původním plánu a předstírat, že byl přepaden.

Zloději se navzájem neznali

Kriminalisté však zjistili, že jsou v jeho výpovědi značné rozpory a jeho záměr odhalili. Následně se dostali i na stopu dvojice, která se zmocnila zásilky. Vyšetřování potvrdilo, že oba týmy pachatelů se blíže neznaly.

Zatímco řidiči pošty a jeho komplicovi hrozí osm let vězení za zpronevěru, ke stejnému trestu může být potrestána druhá dvojice za krádež poštovní zásilky.

Chtěli jít na Chinaski?

V souvislosti s případem řeší kriminalisté netradiční problém. V zabavené zásilce totiž nalezli desítky vstupenek na koncert skupiny Chinaski, který se uskuteční 22. listopadu v brněnské hale Rondo. Cena jedné je 290 korun. Policisté ale neví, kdo byl odesilatel a kdo příjemce lístků. Zatím nikdo se o ně nepřihlásil, přičemž koncert se uskuteční již za sedm dní. Policisté proto vyzývají případné majitele lístků, aby se co nejdříve přihlásili.