Vyhlášení verdiktu vyhnalo oběma obžalovaným slzy do očí a okamžitě si podali odvolání, byť podle zákonné sazby jim za výrobu pervitinu hrozilo až dvanáct let. 

"Částečně jej užívali pro sebe, částečně jej prodávali a tím si opatřovali prostředky k obživě," prohlásil při odůvodnění rozsudku předseda senátu Jiří Vacek. Znalci spočítali, že cena vyrobené drogy se přiblížila sumě 1,3 miliónu korun. Jako hlavní materiál obžalovaní používali lék Nurofen, který je v lékárnách běžně k dostání.

Pervitin vyráběla výhradně Pražáková, matka dvouměsíčního syna. Přesto k ní byli soudci shovívavější, neboť je dosud netrestaná, ke své vině se spontánně přiznala a projevila účinnou lítost. Znalci jí také přiznali vysokou šanci na nápravu.

Policisté zajistili důkazy

Mühlbauer, který pro umístění varny poskytoval prostor a na nákup Nurofenu peníze, tak bezúhonný není, už má z minulosti za sebou odsouzení a jeho projevenou lítost hodnotili soudci nejednoznačně.

"Je otázkou, jestli lituje spíše sebe, nebo toho, co spáchal," konstatoval soudce Vacek s tím, že muž se přiznal jen částečně a hlavně pod tíhou důkazů.

Dvojice byla zatčena speciální policejní jednotkou letos 19. března. Při domovních prohlídkách pak policisté zajistili důkazy, svědčící o tom, že dvojice vyráběla drogu ve velkém. Našel se i sešit, kam si Pražáková zapisovala jména odběratelů, kteří jí dlužili za dodanou drogu.

"To byl hlavní podklad pro zjišťování osob, s nimiž obžalovaní obchodovali. Neděláme si však iluze, že se policii podařilo zjistit veškeré vyrobené množství pervitinu. Soud je přesvědčen, že ho bylo mnohem víc, než se podařilo prokázat," řek Vacek.