Kostelík přišel o střechu i malou věžičku, která spadla při hašení. Největší bezmocnost farníků ale asi dokládá napůl roztavený a rozlomený zvon a rozteklé píšťaly od varhan. Celým Rumburkem přitom letí zvěst, že hlavním motivem žháře bylo zahladit po sobě stopy po loupeži. "Úmysl zatím nemohu potvrdit ani vyvrátit, protože čekáme na znalecké posudky, přikláníme se ale k verzi, kterou jste naznačil. Je to však dosud v šetření," řekl Právu operační důstojník děčínské policie.

Škoda za dva a půl miliónu korun

Kostel vzplál po čtvrté hodině ráno, když na místo dorazilo sedm hasičských jednotek, nedalo se prakticky dělat už vůbec nic. "Požár střechy už byl v poslední fázi, takže se už nedalo nic dělat a z takové práce hasiči nemají uspokojení. Navíc tam byl špatný přístup, protože je to na kopečku, a voda se musela dovážet asi kilometr cisternami. Žhářství? Je to smutné a šílené, jako jediný důvod vidím, že tam někdo kradl a zahlazoval po sobě stopy," líčil Právu jeden z rumburských hasičů.Škoda předběžně dosahuje asi dva a půl miliónu korun.

Podle manželky evangelického faráře Constance Šimonovské přitom v kostelíku nehořelo letos poprvé. "Asi před půl rokem hořelo přímo uvnitř, předpokládalo se ale, že na vině byl bezdomovec, který si chtěl udělat teplo. Teď to vypadá taky na žháře, protože policie našla dvě ohniska požáru a to není úplně normální. Přístavek měla pronajatý apoštolská církev a ztratil se odtud takový malý sporák a ještě nějaké věci. Hořet přitom začalo ve střeše mezi kostelem a přístavkem. Celá střecha je pryč a byla přitom nová, naštěstí ale zůstala alespoň klenba, protože věžička spadla vedle. Zvon je zlomený a částečně rozteklý, varhany mají rozteklé píšťaly," poznamenala pro Právo Šimonovská.

Evangelíci přitom v posledním roce kostel k bohoslužbám vůbec nepoužívali, protože se chystali zrenovovat podlahu napadenou dřevomorkou.

Jak Právu líčili svědci, požár jako první zpozorovali místní taxikáři. "Taxikáři jeli kolem a viděli hořet kostel ze dvou stran a tak volali hasiče. V krámě se říkalo, že to bylo úmyslně založené. Kostel byl moc pěkný, měl červenou střechu a bronzovou věžičku, je to velká škoda, protože zůstaly opravdu jen zdi," komentovala Jaroslava Dršátová z Rumburka, která bydlí nedaleko.