"Možná, že kolega Schovánek dostal standardní trest. A že ho takhle zamlčuje, to zavdává právě podnět ke spekulacím," řekl Hadrava ČTK. Připomněl případ poslance za US-DEU Svatopluka Karáska, který trest za svou březnovou havárii přiznal; zákaz řízení auta na rok a pokutu 10 000 korun.

Ani Hadrava neví, jak přestupková komise v Pohořelicích na Břeclavsku Schovánka sankcionovala. "Mám jenom informaci, že už byl před tou komisí, ale ne od něj, a že tedy nějak pokutován byl," uvedl.

Mlčí i radnice

Informace o trestu tají i komise radnice v Pohořelicích, kde Schovánek dříve starostoval. Hadrava ale nehodlá Schovánka ke zveřejnění výše trestu nutit. "Myslím, že kolega Schovánek reaguje určitým způsobem, a nikdo z nás nemá právo ho nutit k nějakým jiným reakcím," dodal. Schovánkovu reakci se v úterý ČTK nepodařilo získat, z účasti jednání senátorského klubu se omluvil. Již dříve uvedl, že se už k nehodě nechce vyjadřovat.

Schovánka za jeho mlčení o výši trestu kritizoval i místopředseda jihomoravské US-DEU Marek Zukal. "Jsem výrazně znepokojený tím, že pan senátor nepovažoval za vhodné o věci informovat krajský výbor unie a samozřejmě také ty, kdo ho volili," řekl minulý týden ČTK.

Schovánek v dubnu havaroval na Břeclavsku s octavií. Odmítl dechovou i krevní zkoušku na alkohol. Dodatečně to odůvodnil tím, že udělal chybu, protože jednal ve stresu. Důrazně také popřel, že by před jízdou pil alkohol.

Řidičům, kteří odmítnou zkoušky na alkohol, přestupkové komise obvykle odebírají na dva roky řidičský průkaz a udělují jim pokutu 15 000 korun. Schovánek se nehájil imunitou senátora a žádal, aby byl jeho případ řešen jako každý jiný.