Je to komplexní kontrola celé tržnice a potrvá minimálně dva dny, řekl ČTK mluvčí ústeckého celního ředitelství Viliam Leysek. "Jsme na začátku, ale u jednoho stánku jsme už nalezli zhruba 80 procent nelegálního zboží. Jde především o textil s napodobeninami známých značek, padělané hudební a videonosiče a nekolkované cigarety. Pašované zboží zajišťujeme a převážíme do svých skladů," dodal Leysek.

Inspirace z Dragounu

Zátahu se na místě zúčastnil i ředitel Celní správy Zdeněk Richtr a ministr financí Bohuslav Sobotka. Celníci jsou povzbuzeni úspěchem z podobné šťáry v chebské tržnici Dragoun, kde v pátek objevili nejen kompletárnu pokoutně vyráběných cigaret, ale i dílnu na našívání falešných značek na textil a výrobnu pirátských CD.

Zdejší kontrola, na které se podílí asi stovka celníků a policistů, trvá od úterního rána. "V pátek jsme prohledávali zděné budovy v areálu tržnice Dragoun. Podařilo se nám objevit dílnu, kde se na textil našívaly značky světoznámých výrobců. Zřejmě se vždy dělalo ve vlnách. Když jsme dílnu otevřeli, našli jsme zrovna připravené značky firmy Eastpak," uvedla mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová.

Dalším objevem byla místnost, v níž se kompletovala pirátská CD. "Byla tam barevná kopírka, na které vznikaly booklety CD, a stovky připravených CD, DVD a videokazet. V jiné místnosti jsme pak našli tři vypalovačky, z nichž každá vyráběla zároveň sedm kopií CD," uvedla Blahutová.

I v tomto případě jde o výjimečný nález. Kvůli zatím omezeným kontrolám a pečlivému utajování ze strany vietnamských obchodníků bylo pro celníky obtížné takové dílny najít. Objem zabaveného zboží z Dragounu je obrovský. Celníci počítají zboží ne na kusy nebo tisíce kusů, ale na kamióny. "Jen do čtvrtečního dopoledne bylo zabaveno na 70 tisíc kusů textilu, 15 tisíc párů bot, 30 tisíc batohů, 6 miliónů kusů cigaret a 7 tisíc CD. To se ale výrazně zvýší, až k tomu přibudou CD objevená v pátek." První odhady hovoří o hodnotě zabaveného zboží ve stovkách miliónů korun.