S tím, že existují určité záznamy Babišových odposlechů i jejich analýzy, přišel ze šéfem Agrofertu letos na jaře polský lobbista Jacek Spyra. Za to, že celý balík Babišovi předá, požadoval 1 milión korun. Vyplývá to z jedné z jejich společných schůzek, jejíž obsah má Právo k dispozici.

V akci tři policejní složky

Podle Spyry Babiše odposlouchávaly hned tři bezpečnostní složky. Šlo o ÚOOZ a civilní kontrarozvědku a o rozvědku. Ta přitom ze zákona odposlechy vůbec nemůže provádět.

"Ty odposlechy byly pravděpodobně pořízeny útvarem ÚOOZ a jak jsem slyšel, tak pravděpodobně to bylo na objednávku pana Pitra a dělal to pan Žákovec," potvrdil Babiš.

Žákovec byl v minulosti v rámci ÚOOZ součástí speciálního týmu, který vyšetřoval loňskou lednovou vraždu Babišova konkurenta, podnikatele Františka Mrázka. Mimo jiné tehdy vyslýchal i Mrázkova blízkého spolupracovníka Pitra a zřejmě se s ním již tehdy dal dohromady.

Sám kontroverzní podnikatel i zástupci ÚOOZ ale v minulosti tvrdili, že Žákovec nemohl Pitrovi poskytnout žádné relevantní informace, ani nic z ÚOOZ nevynesl. Babišovo vyjádření ale svědčí o opaku.

"Myslím si, že je to dost absurdní a skandální, že v naší zemi je možné objednat si trestní stíhání někoho," tvrdí rozhořčený Babiš.