"Dnes kolem poledne byli dva městští strážníci z Ostrova nad Ohří povoláni k výslechu a byli obviněni z úplatkářství a ze zneužití veřejného činitele. Nevykonávali řádně kontrolní činnost v hernách a barech v městě, kde působili. A za to dostávali peníze. Jsou stíháni na svobodě," uvedla ve středu pro Právo Blanka Kosinová.

Strážníci jsou podle policistů podezřelí ze spolupráce s vyděračským gangem, který policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zadrželi při akci s krycím názvem Záda. Na všech šest zadržených mužů soud uvalil vazbu. Čelí podezření, že psychicky a fyzicky vydírali místní podnikatele. Policie je obvinila z účasti na zločinném spolčení, z vydírání, z ublížení na zdraví a z podplácení, například v podobě placení výpalného za ochranu podniku, kdy museli odvádět peníze do takzvaného fondu právní ochrany.

Do majetku či správy vyděračů postupně přešlo několik desítek podniků v celém Karlovarském kraji. Během domovních prohlídek policisté našli větší množství peněz a zbraně. "Střelné zbraně, basebalové pálky, boxery, nože, kukly a podobně," upřesnila mluvčí Blanka Kosinová. Zadrženým mužům hrozí až deset let vězení. Policie pokračuje v pátrání v tomto případu, který už několik dní hýbe Karlovarským krajem. Rovněž naznačila, že by do spolupráce s podsvětím mohli být zapleteni další lidé. 

Skupina násilníků se zaměřila především na majitele heren a diskoték. "V podstatě jim ale nezbývalo nic jiného než platit konkrétní částku měsíčně za to, že podnik nebude napaden či zdemolován, k čemu později většinou stejně došlo," popsala praktiky vyděračů mluvčí. Podnikatele, kteří se vzepřeli, pak násilníci zbili. "V této souvislosti také registrujeme ze strany místních podnikatelů velké obavy," dodala mluvčí.