"Ministr spravedlnosti Pavel Rychetský prozkoumal spis a neshledal důvody pro to, aby předložil prezidentu republiky návrh na zastavení Hoffmannova trestního stíhání," sdělil v pátek Právu mluvčí ministerstva Vladimír Voráček.

Na základě ustanovení v Havlově amnestii z roku 1993 musí totiž ministr spravedlnosti u všech stíhaných mužů starších šedesáti let zvážit, zda prezidentovi nenavrhne, aby trestní stíhání zastavil.

Sám Hoffmann, který se okamžitě po vyhlášení odsuzujícího verdiktu prvostupňovým soudem odvolal, myšlenku na amnestii odmítl. Jak tehdy řekl před novináři, nejde mu o milost, ale o spravedlnost.

Obžaloba z vlastizrady 

Dnes téměř osmdesátiletý důchodce byl za své jednání před pětatřiceti lety původně obžalován z vlastizrady formou sabotáže.

Podle státní zástupkyně Dagmar Máchové měl v noci z 20. na 21. srpna 1968 jako ředitel Ústřední správy spojů nařídit zastavení provozu rozhlasových vysílačů, aby mohla být jako první zpráva pro obyvatelstvo odvysíláno prohlášení kolaborantské skupiny vládních a stranických představitelů ospravedlňující intervenci vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

To, že skutečně vypnutí vysílačů nařídil, opakovaně před soudem uvedl i sám Hoffmann. Tvrdil však, že se pouze snažil splnit pokyn prezidenta Ludvíka Svobody, tlumočený mu jeho stranickým nadřízeným Drahomírem Kolderem, aby zajistil jako první vysílání prezidentova projevu. Jeho argumentaci ale soud odmítl jako účelovou.

Kauza u vrchního soudu

Jeho spojení s cizí mocí se ale během hlavního líčení nepodařilo jasně dokázat, a proto jej soud uznal vinným pouze ze zneužití pravomoci veřejného činitele.

Po dnešním Rychetského rozhodnutí Hoffmannův spis putuje k pražskému vrchnímu soudu, který bude celou kauzu znovu posuzovat.