Podle jejího vyjádření bude rozhodnutí Rychetského standardním postupem oznámeno slovenskému ministerstvu spravedlnosti spolu s návrhem na termín Černákova předání.

"Vlastní eskortu bude zajišťovat obvyklým způsobem Vězeňská služba ČR se svými resortními partnery ze Slovenska. Bližší okolnosti předání nebudou, stejně jako v obdobných kauzách, zveřejňovány s ohledem na bezpečnostní opatření," uvedla Chaloupková.

Rozmyslel si žádost o azyl

Černáka zadržela letos 5. dubna speciální policejní zásahová jednotka na parkovišti benzínové čerpací stanice v Klíčanech na Praze-východ. O tři dny později se slovenské ministerstvo spravedlnosti obrátilo na českou stranu s oficiální žádostí o jeho vydání.

Černák původně požádal v České republice o azyl, později ale žádost stáhl a se svým vydáním na Slovensko vyjádřil souhlas. Proto o přípustnosti jeho vydání nerozhodoval soud, ale ve zkráceném extradičním řízení rovnou ministr spravedlnosti.

Odsouzen za vydírání

Černák byl loni v listopadu podmínečně propuštěn ze slovenského vězení, podle verdiktu bratislavského Nejvyššího soudu se ale musí do vězení vrátit, neboť byl na svobodu propuštěn předčasně. Původně jej soud odsoudil i za vraždu polského podnikatele Grzegorze Szymanka, a to na patnáct let. U Nejvyššího soudu však korunní svědek několikrát změnil výpověď a další ze svědků byl v průběhu procesu zavražděn. Černák tak byl nakonec v roce 1997 odsouzen jen za vydírání.