Do doby, než bude definitivně rozhodnuto, jej ministr spravedlnosti dočasně zbavil funkce, řekla dnes ČTK mluvčí ministerstva Iva Chaloupková.

Podle Chaloupkové měl soudce problémy s kárným řízením již dříve. "Okrajově to byl alkohol, ale hlavně svévolné opuštění pracoviště v době, kdy byl na stáži na Krajském soudu v Brně," uvedla mluvčí. Tehdy jej kárný senát potrestal návratem zpět na okres a snížením platu.

Letos v dubnu se však kárný senát olomouckého vrchního soudu musel Hermanem zabývat znovu - tentokrát kvůli jeho opilosti v pracovní době. "Jde o případ soudce, který na jednání opakovaně docházel v podnapilém stavu a urážel účastníky," popsal dnes případ ministr spravedlnosti Pavel Rychetský.

Kárný senát soudce za tento prohřešek zbavil funkce, případem se ještě bude zabývat kárný senát Nejvyššího soudu.

Falešná stavovská solidarita? 

Rychetský dnes kauzu na tiskové konferenci připomněl proto, že jde podle něj o jeden z mála případů, kdy kárný senát zbavil soudce funkce. Chaloupková potvrdila, že jde letos o první případ.

Kárný senát je totiž složen pouze ze soudců. Podle Rychetského je potřeba zahájit diskusi o tom, aby v kárných senátech nezasedali jenom soudci, ale také třeba státní zástupci, advokáti či lidé z právnických fakult. "Nemohu se zbavit přesvědčení o tom, že dosavadní judikatura kárných senátů je do značné míry poznamenána jistou formou falešné stavovské solidarity," uvedl Rychetský.

Za rok svého působení ve funkci ministra je podle něj Hermanův případ jediný, kdy senát rozhodl o zbavení mandátu. Ministr uvedl, že sám však navrhoval takto přísné potrestání několikrát. Jednou například, když soudce nebyl schopen déle než 14 měsíců po vynesení verdiktu rozeslat rozsudek odsouzeným. "Takový soudce byl potrestán snížením platu o deset procent na dva měsíce," dodal Rychetský.