"Zde je evidentní, že došlo k porušení nejenom zákona na ochranu osobních údajů, ale pravděpodobně i trestního zákona," řekl Němec.

Podle trestního zákona je neoprávněné sdělení, zpřístupnění či zpracování osobních údajů v souvislosti s výkonem veřejné správy trestáno až pětiletým vězením, zákazem činnosti nebo peněžitým trestem. Ochránci soukromí pak mají možnost udělit za porušení zákona o ochraně osobních dat až desetimilionovou pokutu.

Informace neunikly od policie

Němec už před dvěma týdny nechal prošetřit podezření o úniku a neoprávněném zveřejnění osobních dat. "Zajímá nás zejména ta skutečnost, jak je možné, že bylo takovým způsobem narušeno soukromí dítěte," uvedl. Ochránci soukromí podle Němce spolupracují s policií tak, aby nenarušili její vyšetřování.

Vyšetřování Inspekce ministra vnitra nepotvrdilo, že by informace o Ondrově výpovědi unikly do médií z policejních řad. Do novin se dostal přesný popis toho, jak bylo dítě týráno. Podle kriminalistů jej poskytli lidé obeznámení s případem. Trestní stíhání je ale vedeno proti neznámému pachateli.

Sedmiletého Ondřeje našla policie 7. května zamčeného nahého a svázaného v komoře v rodinném domě v Kuřimi. Na veřejnosti se objevily záběry týraného chlapce i protokol s jeho výpovědí na policii. Policie z týrání obvinila chlapcovu matku, kterou vzala do vazby. Hrozí jí až 12 let vězení.