Odsouzená Markéta Vaisová neměla lehké dětství. Oba rodiče měli problémy s alkoholem a otec ji sexuálně zneužíval. V patnácti letech byla umístěna do dětského domova.

 "Trpí disociální poruchou, která vyplývá z prostředí, ve kterém žila. Porucha není vrozená. Ovlivnili ji hlavně lidé, se kterými se stýkala," odůvodnil dubnový rozsudek předseda senátu Krajského soudu v Ostravě Ivan Málek.

Právě kvůli těmto okolnostem ženě vyměřil trest v dolní polovině zákonné sazby, která za vraždu dítěte počítá s 12 až 15 lety. Odvolací soud se s ním dnes ztotožnil.

Matka čtyř dětí

Vaisová se přiznala, že pustila batole z jedenáctimetrové výšky. Myslela si, že tak přiměje svého manžela, aby častěji pobýval doma. Poté sice několikrát změnila výpověď, například začala tvrdit, že chlapce shodila z okna jeho malá sestřička, nakonec se ale vrátila k původní verzi.

Obhajoba se snažila přesvědčit soud, že matka si nebyla vědoma smrtelného rizika pádu ze zhruba 11 metrů a doufala, že dítě zadrží sušák na prádlo o poschodí níže.

"Myslela jsem, že si zlomí ruku nebo nohu a manžel pak bude muset být častěji doma," uvedla v minulosti. Vaisová má ještě dva syny, oba ji však byli odebráni.