Byl to tehdy jeden z jeho prvních případů. "Jako vyšetřovatel jsem nastoupil na tehdejší pražský odbor vyšetřování v roce 1986. A tak si Vocáskův případ z roku 1987 pamatuji více. Upamatoval jsem si i jeho oběti. Byly tři, ale jedna z nich vražedný útok přežila," vzpomíná Smékal.

"Člověk bez svědomí"

Vocáska charakterizoval jako citově naprosto chladnou osobnost. "Člověk bez svědomí. Nejen podle mé osobní zkušenosti učiněné při výsleších. I podle tehdejších odborných znaleckých posudků. Znalci před dvaceti lety vyloučili, že by Vocásek byl schopen resocializace. To přispělo i k tomu, že soud nad ním vynesl trest smrti," říká o Vocáskovi Smékal.

Trest smrti tehdy podepsal prezident Gustáv Husák. Poprava měla být vykonána v prosinci1989. Nový prezident Václav Havel výkon trestu pozastavil a soud ho pak změnil na doživotí.

Podle zákona může Vocásek po dvaceti letech požádat o podmíněné propuštění na svobodu, což učinil. Stal se tak prvním odsouzeným k doživotnímu trestu, který by mohl vězení opustit.

Třetí oběť přežila

První obětí Vocáska byl osmačtyřicetiletý slepec Quido Frank. Toho zavraždil na Nový rok 1987 ve Frankově bytě v Praze 2. Ubil ho kladivem a ještě ho bodl šroubovákem do břicha, hrudníku a do oka.

O necelé čtyři měsíce Vocásek zasadil devětašedesátiletému Ferdinandovi Koudelkovi dvanáct bodných ran nožem na ubytovně v Praze 9.

"Vocásek se pokusil ještě o třetí vraždu. Obětí měl být Václav Lácha. Ve spánku dostal od Vocáska ránu kladivem do hlavy v místnosti v domě, kde přespával. Lácha se nezamykal. Útok přežil a zemřel o několik měsíců později na rakovinu. Takže šlo v Láchově případě o pokus vraždy," upřesňuje Smékal.

Oběti Vocáskových útoků pocházely z prostředí opilců žijících na samém okraji společnosti. Dnes bychom je zařadili mezi bezdomovce. Neměli ani majetek, takže loupežný motiv bylo možné vyloučit.

K vraždám vedly malichernosti

"Podle Vocáskovy výpovědi zabíjel v hádce. Jednou proto, že ho oběť odmítla nechat u sebe přespat. Podruhé proto, že si chtěl vzít nějakou drobnost a oběť mu to odpírala. A s Láchou si šel vyřídit jakési účty. Prostě přišel do místnosti, kde Lácha spal, praštil ho kladivem do hlavy a odešel," říká Smékal.

Vocásek by mohl být letos propuštěn na svobodu. Smékal na otázku, zda by se tak mělo stát, neodpověděl. "Dvacet let o něm nic nevím. Nepřišel jsem s ním do styku. Nemohu kvalifikovaně odpovědět. Je to na znalcích a soudu."