Tragickým potvrzením prvního je případ rodiny Růžičkových z Přerova, kdy opilý a násilnický manžel a otec loni v únoru ubil svou ženu Hanu i devatenáctiletou dceru, přestože žena policii na mužovo vyhrožování několikrát upozorňovala.

Druhou možnost prožil na vlastní kůži pražský psychiatr Karel Hynek. Také jemu vyhrožoval nemocný psychopat. Ani on se nedočkal ochrany. Policie jeho první trestní oznámení na pacienta odložila pro nedostatek důkazů. Letos v dubnu po druhém trestním oznámení se nebezpečný muž vrhl na lékaře v ordinaci mačetou, téměř mu usekl obě ruce a prosekl lebku. Psychiatr naštěstí přežil a dnes už má ze sebou několik úspěšných operací.

Ochranu poskytují kraje

Každý rok umírají podle pracovníků Bílého kruhu bezpečí oběti dlouhodobého vyhrožování zabitím jen proto, že policie je netečná k jejich žádostem o ochranu. Tu podle mluvčí policejního prezídia Blanka Kosinová mohou poskytnout krajští policejní ředitelé. Ti však svých pravomocí zřejmě příliš nevyužívají.

"Návrh k poskytování krátkodobé ochrany je zaslán služebním postupem službě kriminální policie a vyšetřování správy kraje. O návrhu pak rozhodne ředitel správy kraje," potvrdila mluvčí Právu existenci zvláštních pravomocí krajských policejních šéfů s tím, že policejní předpisy jasně stanoví postup při poskytování ochrany.

"Tento pokyn policejního prezidenta je pouze pro vnitřní potřebu a jeho obsah pro citlivé informace není možno uveřejnit," vysvětlila Kosinová.

Po předvolání napadl lékaře

Policie je přesvědčena, že ani v případě Růžičkových, ani pražského lékaře nepochybila, přestože například příbuzní zavražděné Růžičkové si na policejní postup opakovaně stěžovali.

"Váš písemný dotaz bude zodpovězen po prověření stavu v Přerově. Očekávám materiály z výsledků šetření Inspekce ministra vnitra a oddělení stížností a kontroly. Odpověď obdržíte v zákonem stanovené lhůtě," odpověděla v úterý Právu severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková na dotaz Práva, proč policie v Přerově preventivně nezasáhla.

Pražský policejní ředitel František Snopek k případu psychiatra Hynka uvedl, že lékař o policejní ochranu nepožádal, i když loni v září podal na bývalého pacienta trestní oznámení pro nebezpečné vyhrožování. "Nepodařilo se jednoznačně prokázat, že se pacient dopustil trestného činu. Existovalo pouze tvrzení proti tvrzení. Z vyšetřování také nevyplývalo, že by se mělo jednat o nebezpečnou a agresivní osobu. Letos podal lékař na pacienta další trestní oznámení. Policejní orgán tak začal ve smyslu trestního řádu opět šetřit. Pacient byl písemně vyzván k podání vysvětlení, a sice na den 15. května 2003. Na výzvu se ale nedostavil a místo toho napadl lékaře," objasnil Snopek.

Advokát: oběti měly šanci žít

Vyšetřování, zda se policisté neposkytnutím ochrany dopouštějí závažných pochybení, vyznívají do ztracena. Podle právních expertů přitom Růžičková s dcerou mohly mít při důsledném policejním postupu šanci uniknout svému osudu stejně jako psychiatr Hynek.

"Udivuje mě, že si někteří krajští policejní ředitelé vyžadují dlouhou lhůtu k odpovědi v případech, kdy by měli mít jasno. Na druhé straně z vlastní policejní praxe vím, že rozhodování o poskytnutí policejní ochrany není jednoduché. Přesto jsem přesvědčen, že policisté jednali úřednicky rutinně a propásli šanci pomoci obětem. V případě psychiatra Hynka a zejména zavražděné Hany Růžičkové a její dcery," odpověděl na dotaz Práva advokát Josef Doucha, bývalý ředitel středočeského úřadu vyšetřování.

K případu Růžičkové dodal, že policisté měli dostatek důkazů a času na to, aby týrané a na životě ohrožené ženě pomohli shromáždit důkazy o agresivitě exmanžela pro soudní podání.

"Jsem si jist, že policejní důkazy by soud podpořily v záměru vydat předběžné či jiné opatření ve prospěch paní Růžičkové a jejích dětí. Kladnou roli by zcela jistě sehrál i energický policejní postup proti agresivitě a alkoholismu exmanžela v podobě zadání psychologických a psychiatrických vyšetření provedených v rámci trestního řízení, navržení ochranné léčby a podobně. To se zřejmě nestalo," řekl kriticky na adresu bývalých kolegů advokát.