Soud sice uznal, že policista porušil služební předpisy, když byl ve spojení s lidmi z podsvětí a v jejich zájmu si neoprávněně v policejních evidencích zjišťoval tajné informace, nejde ale prý o trestný čin. Státní zástupce se proti rozsudku na místě odvolal, takže kauzu bude muset ještě přehodnotit Vrchní soud v Olomouci.

Kamarádovi prozradil informace o odposleších

Policejní komisař Filipec, který se úspěšně podílel na odhalování nejzávažnějších hospodářských kauz na Ostravsku, se dostal na šikmou plochu v roce 2003, když podle obžaloby vyzradil svému dlouholetému kamarádovi a později odsouzenému podnikateli Lubomíru Vargovi informace o sledování a odposleších.

Pravděpodobně tak znemožnil svým kolegům z jiného policejního útvaru objasnit v celém rozsahu závažný případ daňových úniků, kterých se Varga s dalšími lidmi dopouštěl.

Neoprávněné lustrace v evidencích

Podle soudce Michala Bendy bylo sice prokázáno, že Filipec prováděl neoprávněné lustrace v evidencích, nicméně nejde o trestný čin zneužívání pravomoci veřejného činitele, neboť nebyl prokázán neoprávněný prospěch. "Jde o kárné provinění proti předpisům Policie ČR, ale nikoliv trestný čin," řekl soudce. Filipec se k rozsudku odmítl vyjádřit a před novináři utekl.

Podle obžaloby se Varga, který do ČR z Rakouska pašoval zlato, obrátil v září 2003 na Filipce s prosbou o přátelskou pomoc a předal mu poznávací značky čtyř automobilů, které ho a jeho kolegy sledovaly.

Filipec v policejní evidenci zjistil, že jde o policejní automobily. Vargovi to pravděpodobně prozradil, což se ale nakonec při soudním jednání nepodařilo stoprocentně prokázat. Policista byl poté postaven mimo službu a později od policie odešel na vlastní žádost a s příslušným odstupným. Ladislav Varga byl mezitím za pašování zlata odsouzen k devítiletému trestu odnětí svobody - český stát připravil minimálně o 55 miliónů korun.