Na jedné z městských křižovatek i s dítětem zmizel v davu a od té doby už je nikdo neviděl. Po obou marně pátral i Interpol. Vše se změnilo až minulý týden v pátek, kdy se muž srazil na dálnici u německého Mühlhausenu s kamiónem. Z nehody oba vyvázli nezraněni, německá policie však vzápětí zjistila, že jde o hledanou dvojici. V pondělí už matka držela Honzíka v náručí.

"Německá policie při kontrole dokladů zjistila, že je otec mého dítěte hledaný. Dítě předala do profesionální pečovatelské rodiny. V sobotu navečer mi Samiec zavolal, že mu sebrali Honzíka a on neví, kde je. Sdělil mi telefonický kontakt na německou policejní služebnu, která se syna ujala. Zde mi okamžitě řekli, že Honzík je v pěstounské rodině, abych si vzala doklady a přijela na sociální úřad do Kirchheimu," řekla v úterý Právu Monika Černá.

Vyzvedla si dítě v Německu

Matka nemeškala a vyrazila do Kirchheimu. Jak popsala Právu, zde na sociálním úřadě zkontrolovali všechna soudní rozhodnutí a pořídili kopie. Pěstounská rodina jí syna předala v pondělí ráno v sídle úřadu v Kirchheimu. "Měli k dispozici také informace českých úřadů. Nevím jaké a jakých úřadů. Pravda je, že mi Honzíka předali bez průtahů. Byla jsem štěstím bez sebe," přiznala Černá.

V úterý dopoledne hned po návratu do vlasti stanula před Okresním soudem pro Prahu-západ, kde jí byl syn svěřen do výhradní péče. Pak i s Honzíkem okamžitě odjela do neznámé skrýše.

Bojí se dalšího únosu

"Samiecovi příbuzní ze severní Moravy mě stačili varovat, že se Honzíkův otec pokusí o další útok. A z českého konzulátu v Mnichově mně sdělili, že tam Rudolf Samiec už ohlásil zmizení syna, domáhal se pátrání po Honzíkovi a vydání do jeho péče," vysvětlila důvody svého utajeného pobytu Monika Černá.

Její rodiče přiznali, že měli ze shledání s vnukem velkou radost. "Je samozřejmé, že dítě po čtyřech měsících zapomene, takže na nás hned nereagovalo. My jsme ale byli neskonale šťastní, že Honzíčka vidíme v pořádku, doslova jsme plakali," přiblížil první okamžiky shledání dědeček Libor s tím, že když byl chlapec v prostředí, které před tím znal, začal se rozpomínat a poznávat své hračky.

"Byla to obrovská náhoda, že k nehodě došlo. Vypadá to, že otec Honzíka měl namířeno do Francie. Možná bychom je už nikdy neviděli," řekl dál a hned dodal: "Teď se bojíme, že Honzíka bude jeho otec hledat."

Žádost o ochranu

Monika Černá je podle svých slov bezradná, protože nezná den ani hodinu, kdy se otec objeví. Na doporučení Práva proto včera vystoupila z úkrytu, aby požádala o ochranu policii.

Severomoravská policejní mluvčí Dagmar Bednarčíková k tomu řekla: "Případ je velmi složitý. Zabývá se jím několik policejních součástí. Obvodní oddělení v Kravařích u Opavy, kde bylo původně oznámení o pohřešování osob paní Černou nahlášeno, se ji ještě v úterý pokusí kontaktovat. Paní Černá má možnost požádat o policejní ochranu na kterémkoli policejním oddělení. Ochrana jí bude poskytnuta v případě, že žádost bude posouzena a vyhodnocena jako důvodná a reálná," uvedla mluvčí.

Právo stanovisko mluvčí tlumočilo Černé cestou do Kravař. Tamní policisté však s Honzíkovou matkou pouze sepsali protokol o zrušení pátrání po synovi. "O ochranu jsem požádala, ale nic se mnou nesepsali. Ze slov policistů jsem vyrozuměla, že neznají postup. Mám přijít ve čtvrtek na policejní služebnu znovu," odpověděla Černá , když vyšla z budovy policejního oddělení.