Bernatíkův advokát ale tvrdí, že obchod byl zcela legální a obvinění označuje za nesmyslné. Podal stížnost proti trestnímu stíhání, tu ale státní zástupce zamítl.

Na kauzu upozornily v pátek Hospodářské noviny. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který vede vyšetřování, ani státní zástupce nechtějí případ komentovat. "Ve věci probíhají úkony trestního řízení, proto nelze sdělovat bližší informace," řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

Bernatíkova firma Technoex podle Hospodářských novin prodala od prosince 2005 do loňského léta jisté slovenské zbrojní společnosti osmdesát samopalů, padesát tisíc cvičných nábojů a více než patnáct tisíc nábojů, které patří mezi vojenské střelivo a nemají schválení k civilnímu použití.

Firma Technoex sice má povolení pro mezinárodní obchod se zbraněmi, podle obvinění ale je třeba žádat ke každému obchodu ještě samostatnou licenci. A tu Technoex neměl.

Bernatíkův obhájce Radek Ondruš tvrdí, že to nebylo nutné. "Zbraně bylo možné prodat na základě zbrojního listu, vydaného policií. Licence by byla nutná pro případ obchodních vývozů a tohle nebyl ten případ," řekl Právu Ondruš s tím, že ve čtvrtek dokonce obdržel písemné stanovisko ministerstva vnitra, podle nějž byl prodej v pořádku. "Výslovně jsem žádal státního zástupce, ať počká na toto stanovisko, on to ale nerespektoval," řekl Ondruš.

Případ svého klienta přirovnal k mediálně známé kauze společníků firmy Multiagro ze Slatiny na Orlickoústecku. V polovině února je Krajský soud v Hradci Králové zprostil obžaloby ze stejného skutku, spočívajícího v prodeji zbraní Slovákům bez samostatné licence. Rozhodnutí soudu ale zatím není pravomocné, státní zástupce zvažuje odvolání. "Je to úplně stejný případ," řekl Ondruš.