"Bylo rozhodnuto, že odsouzený vykoná trest v délce 25 let, a to ve věznici se zvýšenou ostrahou," řekl v úterý soudce Petr Novák. Verdikt podle něj není zatím pravomocný.

Novák připomněl, že podle českého zákona nelze čtyřicetiletý trest uložit. Vedle doživotí, které srbské soudy nevyměřily, je v Česku nejpřísnějším trestem pětadvacetiletý. A právě jednou z podmínek srbské strany ohledně předání vězně do Česka bylo podle Nováka to, že české soudy musí Neklovi za účast na čtyřnásobné vraždě těch 25 let uložit.

V souvislosti s tímto trestem městský soud u Nekla vyslovil i zpřísňující podmínku, podle níž se doba, kterou stráví v nejpřísnějším vězeňském režimu, nezapočítává do lhůty, v níž by mohl být podmínečně propuštěn.

Vše naplánovali na Slovensku

Zločiny se odehrály v letech 1998 a 1999 v Srbsku, Nekl se na jejich spáchání předem domluvil s komplici ve slovenských Topolčanech.

Nejdřív se podle soudů rozhodli, že odcestují s autobusem turistické kanceláře do Srbska, kde řidiče vozu zabijí, aby mohli autobus prodat. Kromě řidiče nakonec zastřelili ještě dalšího muže - jejich těla zabalili do modrých plastových pytlů, které pohodili u silnice. S autobusem vrazi dojeli až do Bělehradu, kde ho prodali za 35.000 marek.

Při další výpravě do Srbska si Nekl s komplicem objednali přepravní kamion od firmy, která se zabývá opravou nákladních vozů. Vymysleli si totiž historku o tom, že se jim v Makedonii porouchal kamion, který potřebují odvézt na Slovensko. Řidiče objednaného kamionu i jeho spolujezdce pak v Srbsku zavraždili.

Na parkovišti u silnice Nekl s komplicem vpálili do každého z mužů několik ran z pistole. Když se ještě řidič snažil utéct, Nekl ho dobodal. Oběti pak odtáhli do pole a po odstranění krve z kamionu vyjeli hledat kupce, kterému by vůz prodali. Tentokrát se jim to ale nepodařilo, tak se aspoň rozdělili o 200 marek, které v kamionu našli.

Rozsudek srbských soudů podle Nováka uznal Nejvyšší soud České republiky.