Do vězení ale nenastoupil, místo toho uprchl za hranice. "Zatčen  byl v Dublinu, odkud jej eskortovala policie zpět do České republiky. Nyní už je ve výkonu trestu," potvrdil Právu krajský soudce Zdeněk Minařík.

Odsouzený inženýr podle soudu převedl v roce 1999 desítky miliónů z Komerční banky do Expandia Banky, a to za pomoci tajných kódů, které znají pouze lidé v bance. Příkaz k převodu zadal z počítače svého známého v bytě v Karlových Varech. [celá zpráva]

Na dvou účtech v Komerční bance, které byly založeny pomocí kradených dokladů a ze kterých odčerpal milióny, bylo pouze tisíc korun. Tak výrazně překročit zůstatek mu podle znalců umožnilo použití konstantního symbolu pro platbu kartou, který běžní klienti neznají a používají ho jen banky při vzájemném styku.

Šlapka pak dalšími příkazy začal sumu po statisících rozesílat na vkladní knížky. Tomu už však bankéři z Expandia banky zabránili, když  zjistili, že peníze přišly z nekrytého účtu.

Šlapka  v minulosti pracoval jako správce ústředen a počítačových sítí. Naposledy byl  jednatelem firmy poskytující internetové aplikace malým a středním podnikům. Soud připustil i spoluúčast dalších  pachatelů, které se ale policii nepodařilo odhalit.