Grebeníček Šinágla označil za primitiva před dvěma lety při prvomájové demonstraci komunistů v Praze na Letenské pláni.

"Žalobu jsme zamítli z toho důvodu, že pan Grebeníček na shromáždění nehovořil sám za sebe, ale za KSČM. On shromáždění řídil jako představitel strany. Pokud výrok padl, neodpovídá za něj on, ale celá strana," řekl mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy. Podotkl, že kdyby Jan Šinágl žaloval stranu, byla by situace jiná.

Soud podle něj přihlédl také k odvolací námitce žalovaného, že si aktivista poté nechal vyrobit triko s tímto výrokem a sám v něm chodil. Výrokem mu tak do cti podle Grebeníčka příliš nezasáhl.

Vyhlášení rozhodnutí se dnes konalo bez účastníků sporu. Aktivista Šinágl, který žalobu podával, se výsledek sporu dozvěděl od ČTK. "Budu se v tomto případě soudit dál," uvedl. Reakci Grebeníčka se ČTK nepodařilo zjistit, telefon vzápětí zavěsil.

Šinágl na pražské Letenské pláni 1. května 2005 hlasitě komentoval Grebeníčkův projev, na což politik reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." Policie pak Šinágla odvlekla, narušoval podle ní povolené shromáždění. Aktivisty se Grebeníčkovo vyjádření dotklo a podal žalobu na ochranu osobnosti.

Obhájce Grebeníčka Čestmír Kubát u brněnského krajského soudu ospravedlňoval Grebeníčkův výrok tím, že Šinágl přišel na poklidné shromáždění s cílem provokovat a narušit ho. Nemůže se domáhat omluvy za to, co sám svým jednáním vyprovokoval, řekl obhájce. Žaloba ale trvala na tom, že Grebeníčkova reakce byla zcela nepřiměřená a ústavní činitel se dopustil "excesu".