Chybí totiž legislativa platná v některých sousedních zemích umožňující zabavit dotyčnému osobní věc nebo cestovní doklad, shoduje se policie a finanční úřad.

Pokud cizinec odmítne v Česku zaplatit pokutu ihned na místě, vystaví policista složenku. Adresátem platby je finanční úřad. Nemá-li v zemi žádný majetek, je cizinec i mimo dosah finančních úřadů, řekl tiskový mluvčí Finančního ředitelství hlavního města Prahy Lubomír Janoušek.

Úspěšnost vymáhání - čistá nula

O kolik stát takto přichází, nechtěl odhadnout. Úspěšnost při vymáhání nezaplacených pokut od cizinců je ale v současnosti nulová, uvedl.

Policie udílí pokuty cizincům například za nedovolenou rychlost nebo při špatném parkování. Nezaplatí-li na místě, vystaví policista na blokovou pokutu složenku adresovanou finančnímu úřadu.

"Dál to policie nevymáhá, není to naše práce," řekla mluvčí pražské policie Daniela Razímová. Neznamená to prý, že si cizinci mohou dělat, co chtějí. Těžko ale někdo vymůže nezaplacené peníze od turisty, který je již za hranicemi, uvedla.

V okolních státech jsou nekompromisní

Narozdíl od ČR umožňuje zákon v některých sousedních zemích odebrat cizinci při přestupku cestovní pas. Je mu vrácen po zkráceném soudním řízení, nebo po ukončení trestního řízení a po zaplacení pokuty.

V případě nezaplacení může být odepřen další vstup do země. Rovněž zabavení osobní věci člověku, který nemá na zaplacení pokuty, není ve světě výjimkou.

V Česku podobné pravomoci policie nemá. "Přitom by byly plně dostačující," míní mluvčí pražského finančního ředitelství. Nejlepším řešením je podle něj právě vynucení osobní věci, třeba rádia, přímo na místě. Další řešení, například soudní cestou, by prý stát přišla na víc než vyměřená pokuta.