"Pro nás je směrodatné znění zákona, které stále zakazuje pěstovat konopí obsahující více než 0,3 procenta THC," uvedl důstojník Národní protidrogové centrály Břetislav Brejcha.

K policistům se ve středu přidal i samotný Nejvyšší soud. Podle něj je pěstování konopí, ze kterého se vyrábí marihuana, bez příslušného oprávnění stále nelegální. Vyplývá to z dnešní reakce Nejvyššího soudu (NS) na výklad Mladé fronty Dnes, která na základě jednoho z rozsudků NS uvedla, že každý může beztrestně pěstovat konopí.

Rostlina konopí setého je nadále sama o sobě omamnou látkou podle zákona o návykových látkách, a její pěstování je tak nezákonné, stojí v prohlášení soudu.

NS pouze konstatoval, že nelze automaticky ztotožňovat pěstování konopí s výrobou drogy. Soudy proto vždy musejí posuzovat zvlášť okolnosti každého případu.

Čtěte také: Pěstovat konopí není podle soudu trestné

V počtu kuřáků marihuany se Česká republika drží na evropské špičce. Mladí Češi ji konzumují spíše rekreačně, podíl každodenních uživatelů není tak vysoký jako například ve Francii či Španělsku. Podle zprávy agentury EU pro drogy ji okusilo téměř 20 procent Čechů a Češek ve věku od 15 do 34 let.

Loni protidrogová centrála zabavila 108 kilogramů marihuany připravené k užívání a sklidila 2200 čerstvých rostlin. O rok dříve to bylo 103 kilogramů sušené drogy a 1700 rostlin. Celkem bylo v roce 2006 za držení drog pro jiného stíháno 1908 lidí, 240 pak za držení drogy pro sebe. Stíhaných v souvislosti s drogami rok od roku přibývá.