"Mám pocit, že v tuto chvíli je něco takového nad rámec jeho oprávnění. O postavení mimo službu bych rozhodl až v momentě, kdy by proti němu bylo zahájeno trestní stíhání," řekl k tomu Právu Želásko.

Inspekce ministra vnitra podezírá podle informací Práva Skrovného, že počátkem března 2004 v souvislosti s vyšetřováním úvěrových podvodů neoprávněně v policejních databázích lustroval jistého podnikatele, kterému v této kauze hrozilo až 12 let vězení. Dokument se posléze při vyšetřování kauzy biolíh našel u známého lobbisty Františka Vybírala. Ten prý informace dostal od Mrázka. Kriminalisté teď proto vyšetřují, zda Skrovný nebyl jedním z Mrázkových policejních informátorů. [celá zpráva]

Želásko včera uvedl, že únik citlivých údajů z evidencí policie vnímá jako velký problém.

"Pan Skrovný v roce 2004 pracoval jako analytik, takže lustrace na žádost svých kolegů prováděl. Zatím však nemám dostatek informací, takže nemohu soudit, zda dokument vynesl právě on," řekl k tomu Želásko.

Skrovný své nadřízené také požádal, aby byl v tomto případě zbaven mlčenlivosti a mohl tak k věci vypovídat. "Jinak bych se nemohl bránit a bylo by tak porušeno moje ústavou dané právo na spravedlivý proces," řekl Právu Skrovný.

Želásko dal ve čtvrtek najevo, že se zbavením důstojníka mlčenlivosti nemá problém. "Pokud by byl obviněn a státní zástupce by usoudil, že je to pro vyšetřování případu nezbytné, tak tomuto požadavku vyhovím," řekl pražský policejní šéf.

Inspekce už podala státnímu zástupci návrh, aby Skrovného obvinil z trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji, žalobce ale případ vrátil policii k došetření. Podle informací Práva měl státní zástupce vyšetřovatelům mimo jiné nařídit, aby zajistila výpisy z bankovních účtů Skrovného, na které měly podle inspekce chodit Mrázkovy úplatky.