Petici nazvali Manifest 361, což je číslo služebního zákona, který jim vadí.

Nespokojení pracovníci bezpečnostních složek chystali na čtvrtek demonstraci, zřejmě z ní ale sejde. Na setkání se podílí také policejní odbory. Přizváni jsou zástupci odborů dalších bezpečnostních složek.

"Demonstrace je stále v pohotovosti a pokud zde nedojde k závěrům o nápravě zák. 361/03 Sb. demonstraci svoláme," uvedl mluvčí Iniciativy Miloš Plechatý.

Policisté fórum svolali na 27. února. Pozvali i zástupce odborářů. Iniciátoři akce oslovují policisty a další pracovníky bezpečnostních složek (hasiči, celníci), kterých se novela služebního zákona dotkla.

Podle dřívějších informací policejního prezidia a ministerstva vnitra, se snížení mezd dotklo pouze malé části policistů. Policejní prezident Vladislav Husák společně s ministrem vnitra Ivanem Langerem uvedli, že hledají cesty jak dorovnat u této skupiny policistů platy.

"Ve výplatě za leden mi na účet přišlo o 3 500 korun méně, než jsem měl v předchozích měsících. Přitom se z hlediska práce jednalo o normální měsíc, jako každý předchozí. Neměl jsem žádnou dovolenou ani jsem nemarodil," uvedl pro Novinky policista, pracující několik let u specializovaného pražského policejního útvaru.