Jako první byl minulé pondělí obviněn dvaadvacetiletý podpraporčík Aleš S., teď je jako jeho spolupachatel stíhán i dvaatřicetiletý Ladislav Ch. Oba byli po odhalení okamžitě od policie propuštěni. Aleš S. u ní sloužil dva roky, Ladislav Ch. patnáct let. V souvislosti s obviněním hrozí oběma šest měsíců až tři roky vězení.

Oba policisté se podle dostupných informací Inspekci ministra vnitra jeden po druhém přiznali. Inspekce přitom údajně Aleši S. zabavila 6 450 korun. Když byl totiž jako první obviněn, Ladislav Ch. mu podíl z desetitisícového zisku vrátil. Prý za to, že vzal vinu na sebe. Inspekce ale brzy odhalila i jeho.

Dvojice policistů se podle dostupného zdroje den po Svobodově smrti dohodla na tom, že nabídnou Blesku k prodeji služební fotografie z místa tragédie. Ladislav Ch. pak podle zdroje zavolal z veřejné telefonní budky do redakce deníku. Údajně se představil jako soused Svobodových vymyšleným jménem Pačes a sondoval, za kolik se takové fotografie dají prodat. Prý se dozvěděl, že tak za deset až dvacet tisíc korun.

Když Blesk projevil zájem, Ladislav Ch. s kolegou Alešem S. v rozporu se služebními předpisy zkopírovali z počítače v policejní budově obvodního oddělení v Kostelci fotografie z ohledání místa Svobodovy sebevraždy na kompaktní disk.

Aleš S. pak podle obvinění před restaurací v Jevanech předal počítačový disk s fotografiemi mrtvého Svobody novináři z Blesku výměnou za 10 000 korun. Dalších deset tisíc korun podle zdroje fotograf slíbil Aleši S. doplatit poté, co si ověří, že nejde o podvod a že disk opravdu obsahuje nabízené fotografie. Obvinění se o deset tisíc rozdělili.