Janovský nezapíral, naopak. Sám se přihlásil na policii a při vyšetřování ochotně spolupracoval.

Vraždy se odehrály v jídelně deštenského penzionu Satelit v Orlických horách. Janovský a jeho sedmatřicetiletá žena Veronika jej provozovali, avšak několik měsíců již prožívali manželskou krizi a žena se hodlala s Janovským rozvést.

"Toho dne večer oba seděli v jídelně a řešili problémy kolem pensionu. Náhle Janovskému volala na mobil známá, že její muž má poměr s Veronikou. Došlo k ostré hádce, trvající asi tři minuty, když do místnosti vstoupil milenec manželky Janovského. Začal jej uklidňovat, a když se Janovský zeptal, kde tedy spolu hodlají žít, řekli, že v pražském bytě, který obžalovaný krátce předtím nákladně zrekonstruoval," popsal pravděpodobný děj předseda senátu Petr Mráka.

Janovského to psychicky dorazilo a rozplakal se. "Brečel jsem tam jak malý kluk. Oni namísto toho, aby mě uklidnili, se stále smáli. Vytáhl jsem pistoli a začal střílet," vypověděl u soudu. Po činu nasedl do auta a odjel do Havlíčkova Brodu za synem, který jej dopravil na policii.

Prosil za odpuštění

Ohledání místa činu podle Mráky potvrdilo, že pachatel zbraň nejprve namířil na dvaačtyřicetiletého muže a čtyřikrát jej zasáhl. "Nedal mu žádnou šanci k úniku. Poslední střelou jej trefil ve chvíli, kdy padal k zemi," konstatoval Mráka.

Žena, v jejímž těle pitva objevila pět ran, se snažila schovat za barový pult, jenže střelec změnil postavení tak, aby na ní viděl. "Minimálně jednou, ale spíše dvakrát ji zasáhl v době, kdy ležela na zemi. Tyto dvě rány byly smrtelné," upřesnil soudce.

Senát obžalovanému přiznal polehčující okolnosti, nicméně musel konstatovat vysokou společenskou nebezpečnost jeho konání. Znalci navíc uvedli, že Janovský konal pouze v afektu hněvném, nikoliv patickém.

Obžalovaný se odvolal

Dosud bezúhonný muž poprosil se slzami v očích o odpuštění všechny, kterým ublížil. Při závěrečném slově prohlásil, že přijme jakýkoliv trest. Po vyhlášení rozsudku se ovšem poradil s obhájkyní a svým synem z prvního manželství a na místě se odvolal.