Oba se totiž podle soudu dopustili dvou závažných zločinů, a to při výkonu služby. Loni 1. července večer odvezli 14letého chlapce do lesa za Brnem, kde ho nutili k doznání, že se 30. června podílel na zbití syna Pavla Trenze. K tomu právě Trenz použil i služební pistoli, kterou chlapci strkal k hlavě, do oka a do úst. Přitom cvakal na prázdno, aby chlapce děsil smrtí. Později se ukázalo, že chlapec sice u přepadení byl, ale sám se ničeho nedopustil.

Důkazy svědčí o vině strážníků

"Všechny provedené důkazy už u Městského soudu v Brně zcela korespondují s výpovědí poškozeného hocha. Navíc se jako příslušníci městské policie, kteří mají dohlížet na pořádek a zákon, dopustili dvou trestných činů. Jednak vydírání, když nezletilého chlapce nutili k doznání se zbraní, a zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedla soudkyně odvolacího senátu Markéta Jirsová.

K trestnému činu došlo loni na začátku prázdnin, kdy skupina školáků, v níž byl i syn strážníka Trenze, byla napadená skupinou dalších dětí. Zbitý syn strážníka to řekl matce, která se s ním vydala hledat viníky. Když následující den jednoho z podezřelých našli, zavolali Pavla Trenze, který byl ve službě u poříční jednotky městské policie. Ten s kolegou opustil místo služby a přijel k nádraží, kde do služebního auta naložili dva chlapce.

Chlapec měl pistoli i v ústech

Jeho syn stojící s matkou nedaleko, označil 14letého romského chlapce za aktéra rvačky. Pavel Trenz proto s kolegou druhého mladíka vyložili po cestě v ulici Cejl a se 14letým chlapcem strážníci zamířili do lesa za Brno. Tam chlapce bili a nakonec Trenz vytáhl z pouzdra nenabitou služební pistoli a nutil ho k přiznání na rvačce.

Přitom cvakal na prázdno a tvrdil, aby se podíval na oblohu, že ji vidí naposledy. V té době měl chlapec hlaveň pistole nejprve u hlavy, posléze u očí a nakonec v ústech. Oba strážníci toto popřeli. "Necítím se vinen vydíráním, ale přiznávám, že jsem porušil služební povinnosti a jednal neprofesionálně spíš jako otec zbitého syna, než strážník. Stíhání a pobyt ve vazbě ve mě nechalo velké stopy," vypověděl před odvolacím senátem Trenz.

Rozsudek je pravomocný a oba strážníci ještě mohou využít dovolání k Nejvyššímu soudu, což však nemá odkladný účinek a oba budou čekat, kdy jim soud určí nástup do vězení.