Od rána vyjíždějí hasiči v celé zemi k velkému množství zásahů, při kterých ze střech odstraňují za pomoci výškové techniky navátý sníh, který by při pádu ohrozil lidi.

Po poledni byli například hasiči požádáni o pomoc při odstranění nebezpečných rampouchů z budovy diagnostického ústavu pro děti a mládež v Kroměříži. Na místo vyjela výšková technika, ze které se hasičům podařilo rampouchy srazit na zem.

"V tomto místě se rampouchy tvoří pravidelně a zaměstnanci ústavu sledují jejich nebezpečí a ohrožení chodců. Místo zásahu se nachází na Husově náměstí a chodníky jsou zde velmi frekventované," uvedl mluvčí zlínských hasičů Ivo Mitáček.

Na tísňové linky se však lidé obracejí i v případech, kde přímé ohrožení osob není. Profesionální hasiči jezdí na takové typy zásahů pouze v případech přímého ohrožení osob, do míst s vysokou frekvencí pohybu lidí nebo na události hodné zvláštního zřetele. "Proto platí, že určitě nejezdíme na každé zavolání o odstranění rampouchů nebo sněhových převisů," doplnil Mitáček. V řadě případů hasiči odkazují na soukromé firmy.

Před rampouchy varoval i pražský magistrát. Jen během dopoledne zasahovali hasiči v metropoli u padesátky případů.