"Naši specialisté je sledovali od února. Starší z pachatelů, který už byl dříve kvůli drogám prošetřován a nyní je ve vazbě, platil v poslední době na Zlínsku za jednoho z nejlepších vařičů. Jeho droga byla totiž čistá a velmi kvalitní," uvedl mluvčí zlínské policie Ivo Mitáček. Oba muži jsou stíháni pro výrobu, držení omamných, psychotropních látek a jedů, pro šíření toxikomanie. Hrozí jim až pět let vězení.

Vaření oznámil anonym

Policisté neupřesnili, kde varnu našli. Přiznali pouze, že jim v pátrání pomohla mimo jiné informace, kterou někdo z občanů zatelefonoval na linku "anonymního svědka". Výrobci přiznali, že za poslední rok připravili nejméně sto varů po 25 až 50 dávkách. "Konzumovali je sami, nebo prodávali známým. Šlo ovšem o velmi omezený okruh stálých klientů, asi deseti lidí, z nichž někteří nosili suroviny, takže za dávky neplatili nic," uvedl Mitáček.

Droga - záležitost středoškolské chemie

Policisté podle něj mají rozpracované ještě další případy výrobců drog, na nichž pracovali v posledních měsících a postupně je uzavírají. Podle Mitáčka poslední případ ilustruje, kudy se na Zlínsku ubírá vývoj na drogové scéně. "Doby, kdy jeden vařič zásoboval půl města, jsou minulostí. Nyní převládá příklon právě k menším uzavřeným skupinkám. Získat suroviny je snadné a výroba drogy je otázkou chemie střední školy, takže přibývá menších výrobců, kteří si vaří pro sebe a pár známých v polních podmínkách," dodal mluvčí.