"Nehodu na 34. kilometru D1 ve směru na Brno nám oznámili hasiči krátce po půlnoci," sdělila Novinkám mluvčí benešovské policie Zuzana Stránská.

Podle známých skutečností letoun Zlín Z-43 se třemi lidmi na palubě vcelku bezpečně přistál na poloprázdné dálnici. Pilot tak musel učinit podle jeho slov kvůli poruše motoru. "Zastavil se motor, letadlo muselo klesat klouzavým letem a jediná možnost, kam přistát, se jevila dálnice," řekl Českému rozhlasu. Sedmatřicetiletý pilot dodal, že létá od svých 17 let. Na motorových letadlech má nalétáno 260 hodin.

"Pilot i oba cestující si počínali velice dobře. Udělali všechno možné pro to, aby byli dobře vidět. Blikali světly...," upřesnil pro ČTK zástupce ředitele Ústavu pro odborné technické zjišťování příčin leteckých nehod Karel Mařík.

Na vině je nejspíš řidič autobusu

Tragická nehoda se pak odehrála již v době, kdy bylo letadlo odstaveno na krajnici. Podle svědků řidič osobního auta přibrzdil zřejmě proto, aby se podíval na neobvyklý stroj na silnici. Autobus jedoucí za ním asi 110kilometrovou rychlostí již nestačil zastavit a najel přímo do jeho auta. Cestující z autobusu vyvázli bez zranění. Ve voze uhořel osmadvacetiletý muž z Frýdku-Místku, po totožnosti druhého pasažéra policie pátrá.

"Znovu zdůrazňuji, že celé přistání proběhlo úplně bez problémů. Pilot letadla dokonce podletěl dálniční most, zůstal stát asi tři sta čtyři sta metrů za ním a až po vystoupení z toho letadla a odstranění ho na stranu teprve došlo k nehodě," vyloučil v Českém rozhlase vinu pilota na tragédii šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml.

Policie se zatím přiklání k verzi, že za nehodu mohl řidič autobusu. "Pracují na tom dva vyšetřovatelé, nyní vyslýchají svědky," dodala policejní mluvčí. Nehoda zablokovala provoz na dálnici na čtyři hodiny.

Odborníci zkoumají letoun

Příčinu nouzového přistání nyní šetří Ústav pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod (UZPLNV) v pražských Letňanech, který tuto povinnost převzal od 1. ledna letošního roku po Úřadu pro civilní letectví. Inspektor UZPLNV nicméně Novinkám odmítl poskytnout jakkékoliv informace s tím, že mají špatné zkušenosti s novináři.