Policie zatkla 1. prosince Petra Zelenku, byl obviněn z vraždy osmi lidí, nyní je ve vazbě. Pacientům na oddělení ARO podával lék heparin, který zabraňuje srážení krve. Nemocní jej přitom neměli předepsaný a zemřeli na rozsáhlé vnitřní krvácení. Zelenka v nemocnici pracoval sedm let na pozici zdravotní sestry.

Trestní oznámení bylo podáno 13. října, na stůl policistů se dostalo o deset dnů později. Policisté ve středu přiznali, že zpočátku nebylo oznámení o dění v nemocnici považováno za akutní a prověřování nahlášených údajů probíhalo standardní formou. Oznámení bylo postaveno na špatné aplikaci léku a nebylo uvedno, že kvůli tomu někdo zemřel.

Vyšetřování pak zpomalila nemoc policisty, který se oznámením zabýval. Vrátil se k němu za tři týdny. Prostřednictvím právničky se rozhodl vyslechnout ředitele nemocnice. Než k tomu však došlo, sám se přihlásil primář oddělení ARO Pavel Longin, který svou výpovědí výrazně urychlil vyšetřování. K plánovanému výslechu ředitele nemocnice mělo podle domluvy dojít teprve dnes.

Posun ve vyšetřování nastal koncem listopadu. Díky výpovědi pracovníků nemocnice a přítomnosti soudního znalce mohli policisté v případu pokročit a přistoupit k zadržení Petra Zelenky, a to při jeho nástupu do práce v jihlavské nemocnici.

Obětí vražd je osm

Východočeská policie potvrdila, že na kontě Petra Zelenky je osm dokonaných vražd, přestože ještě v úterý policie tvrdila, že mrtvých je sedm. Ředitel východočeské policejní správy v Hradci Králové Petr Přibyl ve středu přiznal, že k chybě došlo omylem při nepřesném přepisu tiskové zprávy. "Za tuto nepřesnost se omlouvám," řekl.

Policisté rovněž uvedli na pravou míru informace, podle nichž má být dokonaných vražd dokonce devět. "Údajná devátá oběť sice figuruje na seznamu zemřelých, ale je to pacient, kterého se sice obviněný pokusil zabít, jenže lékaři jej zachránili. Zemřel až měsíc a půl poté, a to bez souvislosti s podáním heparinu. Je to jeden z pacientů, které evidujeme mezi devíti pokusy o vraždu," sdělil hradecký kriminalista Michal Hynek.

Kriminalisté současně nevyloučili, že se jedná o konečnou bilanci. Lidé se na policii stále obrací a případ se tak bude pravděpodobně vyšetřovat dlouhé měsíce.

Další články v kauze nemocničního vraha
Ministr vnitra Langer chce prověřit nemocniční vraždy
Obhájce nemocničního vraha: získat heparin nebyl problém
Ředitel nemocnice, kde se vraždilo, byl odvolán
Zavražděných v nemocnici přibylo, obětí je osm
Rodiče Zelenkova partnera vraždy v nemocnici zaskočily
Nemocniční vrah není ve vazební cele sám
Muž obviněný z vražd v nemocnici je ve vazbě
Bývalý zdravotník je podezřelý ze sedmi vražd pacientů, další chystal

Případu se věnují také ministerstva vnitra a zdravotnictví. Ministr vnitra Ivan Langer požádal policejního prezidenta Vladislava Husáka o důkladné prošetření vyšetřování. Husák již dal k tomuto příkaz. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zase ustanoví znaleckou komisi [celá zpráva]