"Při rozhodování o výši trestu jsme nemohli použít sazbu nad 15 let, protože v době spáchání trestného činu trestní zákon vyžadoval podmínky, které splněné nebyly. Proto jsme uložili nejvyšší možný trest, protože jednání obžalovaného je společensky vysoce nebezpečné tím, že střílel ze zbraně s hromadným účinkem, kterou navíc držel bez povolení," řekl předseda senátu Miloš Žďárský.

Vrah střílel za sídlišti

K brutálnímu útoku došlo v červnu 1999 na sídlišti Pod hájom v Dubnici nad Váhom, kde Štelc vyzbrojený izraelským samopalem ráže 9 mm vystřílel 9 ran do podnikatele, který údajně patřil ke špičkám slovenského podsvětí. Dalších 5 ran patřilo členu jeho ochranky a jeden výstřel zasáhl i 24letého náhodného svědka.

Roman Štelc, který pracoval jako ochranka majitele bratislavských mrazíren a byl i důstojníkem v mírové misi IFOR v Bosně a Hercegovině, podíl na vraždě popřel. Uvedl, že se nikdy ničeho takového nedopustil a vše komplot slovenského podsvětí. Všechny důkazy o jeho vině na něj údajně někdo nastražil, aby vina padla právě na něj a ne na skutečného vraha.

"Já jsem nikdy v Dubnici nad Váhom nebyl a nikoho tam neznám. Není také pravda, že bych někoho někdy zabil a už vůbec ne za peníze. Vždyť moje minulost jasně ukazuje, že jsem člověk, který nezabíjí ale pomáhá. V misi IFOR jsem chránil životy lidí a také jako soukromý detektiv jsem chránil život majitele mrazíren v Bratislavě," řekl Štelc.

Stopy byly i na samopalu

Z brutálního útoku ho však usvědčily věci, které se podařilo na místě činu najít. Na samopalu, který policie našla v popelnici nedaleko místa vraždy, byly jak pachové tak i daktyloskopické stopy Štelce. Navíc se podařilo najít i montérky, které měl Štelc při útěku odhodil a také taška s věcmi, které patřily právě Romanu Štelcovi. Navíc při domovní prohlídce policie ve Zlíně našla pistoli Taurus, kterou Štelc bez povolení měl i s náboji.

"Obhajoba obžalovaného je nevěrohodná, protože neuvedl jediný důkaz ve svůj prospěch, Jen poukazuje na věci, které není možné prověřit a tvrdí, že to na něj někdo nastrčil. Neumíme si vysvětlit, proč by to někdo dělal a proč by někdo měsíce předem sháněl důkazy, které by usvědčovaly Štelce z vraždy, která se teprve stane," dodal předseda senátu Žďárský.

Roman Štelc po vynesení rozsudku jen kroutil hlavou a ihned se proti němu odvolal k Vrchnímu soudu do Olomouce. Státní zástupce Jaroslav Kubeša se práva na odvolání vzdal, protože soud vynesl přísnější trest, než jaký sám navrhoval.