"Na místě zasahovala sanitka i letecká záchranná služba. Muž si sám téměř kompletně amputoval nohu v bérci," sdělil Právu ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý.

Těžce zraněného muže sanitka odvezla nejdříve do přilehlého Bílska, kde ho zdravotníci přeložili na vrtulník a skončil na úrazovém oddělení českobudějovické nemocnice. Situace vypadala hned po nehodě beznadějně, chirurgové v českobudějovické nemocnici se ale pokoušeli o záchranu nohy ještě v podvečer.

"Muže v současné době operujeme a je ve stabilizovaném stavu. Zatím nedokážu říci, zda se nám nohu podaří zachránit," konstatoval v pondělí večer primář úrazového oddělení českobudějovické nemocnice Pavel Kopačka.

Upozornil, že se jedná poměrně o ojedinělý případ. "Z těchto zranění jsou nejčastější ty na kotoučové pile a jedná se většinou o poranění na rukou. Především jde o amputace prstů. Tohle je ale podstatně větší úraz," konstatoval Kopačka.

"Jednalo se o nehodu a muž měl ke kácení vánočních stromků jako fyzická osoba povolení," podotkla mluvčí strakonické policie Jaromíra Nováková.

Podle Martina Komárka, muže třetího na mistrovství světa ve sportovním dřevorubectví, stačí k takto těžkému zranění poměrně málo. "Hlavně u amatérů se to může stát jednoduše. Například když vypadne motorová pila z ruky. Řezání malých stromků motorovou pilou je také velmi ošidné. Je těžké odhadnout, jakou silou na tenký stromek přitlačit. Může se lehce stát, že po stromku chytne pila i šaty na noze a potom je už velmi těžké neštěstí zabránit," je přesvědčený Komárek. Dodal, že na malé stromky by měl každý vyrážet radši s normální ruční pilkou.