"V seznamu jsou také podnikatelé, jež podezíráme, že rozmlátili dveře od vstupu na terasu domu akademika Niederleho, kterého po vniknutí do domu skopali do bezvědomí. Již jsme také kontaktovali majitele S clubu," potvrdil v pátek informace Práva středočeský kriminalista, který spolupracuje na vyšetřování případu.

Vědec má zlomeniny lebky, žena nervový otřes

Podle vyšetřovatelů by jasno do případu mohla vnést už chystaná konfrontace s napadeným akademikem. Doba, kdy k ní dojde, závisí na zdravotním stavu zraněného vědce, který utrpěl při přepadení zlomeniny lebky v obličejové části, i jeho manželky, která z útoku surovců vyvázla s nervovým otřesem.

"Stále se necítím ve své kůži. V pondělí musím do pražské nemocnice v Motole. Lékaři budou zvažovat, jestli budu muset podstoupit operaci tváře v místech, kde mám zlomeniny. Doufám, že to nebude třeba," řekl v pátek Právu akademik Niederle, který si v úterý na lékařích vymohl propuštění do domácího léčení ve snaze být nablízku manželce. Potvrdil, že se konfrontace s útočníky účastní, jak jen to bude možné.

Niederle: poznám je

"Postavím se jim tváří v tvář a ukážu, kdo z nich to byl. Jednoho poznám naprosto jistě. Druhého s velkou pravděpodobností," poznamenal Niederle.

Zdůraznil, že z odhodlání usvědčit pachatele a dosáhnout jejich potrestání podle platných zákonů neustoupí. "Nemám právo na strach. Chci napomoci tomu, aby se u nás více prosazovala spravedlnost," dodal akademik.

Majitel S clubu spojení s incidentem odmítá

Obyvatelé Řitky energický postup středočeských kriminalistů uvítali. "Snad to učiní i přítrž řádění lidí, kteří sami sebe určili do role vyvolených, kterým je všechno dovoleno" poznamenal jeden místní obyvatel, který si nepřál kvůli vlastní bezpečnosti být jmenován.

Místní lidé uvítali i rozhodnutí živnostenského odboru černošické radnice provést důkladnou kontrolu podnikatelských a pohostinských aktivit provozovatelů S clubu. Jeho majitel, třiatřicetiletý podnikatel Jan Moťovský, však Právu v pátek řekl, že podle něj nebylo dodnes prokázáno spojení akce, která v S clubu tehdy byla, s napadením akademikova domu.

"Na večírku, po němž došlo k napadení, jsem nebyl. Je mi líto, že je spojováno s S clubem, který vlastním. V pondělí budu hovořit s policií. Teprve potom budu moci vydat své stanovisko," uvedl Moťovský.