"K reorganizaci útvaru dojde v rámci nové systemizace tabulkových míst od 1. 1. 2007," řekl Právu bez dalších podrobností Langer.

K protikorupční policii by měl od nového roku přejít základ současné FIPO, zbytek by měl být podle informací Práva přiřazen k dalším celostátním policejním útvarům. Prezídium si od toho slibuje, že např. i protidrogová centrála bude mít své oddělení zaměřené na výnosy z této trestné činnosti.

FIPO: není důvod nás rušit

Příslušníci finanční policie jsou však zprávou o reorganizaci jejich útvaru rozladěni. "Dlouhodobě patříme k nejúspěšnějším útvarům policie a při našich akcích jsme zajistili výnosy z trestné činnosti v hodnotě několika miliard korun. To je částka, která nemá u nás obdoby a patříme v tomto ohledu k nejlepším i v evropském měřítku," řekl Právu ředitel FIPO Vladimír Zimmel. "Důvody reorganizace či její uvažovaný přínos nám nebyly sděleny," dodal ředitel.

Mezi detektivy finanční policie se však podle informací Práva hovoří o tom, že důvodem k reorganizaci je právě dlouhodobá úspěšnost útvaru, který je prý mnohým trnem v oku. "Navíc FIPO je na rozdíl od většiny ostatních policejních složek skutečně politicky nezávislá, nepracuje na ničí objednávku," řekl Právu jeden z bývalých důstojníků tohoto útvaru, který si nepřál být jmenován.

Argumenty pro i proti

Policejní prezident Vladislav Husák nechtěl stejně jako Langer důvody ke sloučení obou útvarů komentovat. "Předložili jsme ministerstvu argumenty pro i proti, nebylo by ale nyní fér tyto věci řešit přes média ještě předtím, než budou oficiálně projednány," uvedl Husák.

Varianta sloučení těchto dvou útvarů je ve hře již delší dobu, protože jejich činnost se do jisté míry překrývá. Předchozí ministr vnitra František Bublan (za ČSSD) se však stavěl spíše proti tomu, o zrušení finanční policie tak na základě podkladů od policejního prezídia rozhodl až Langer.

Bublan nyní krok svého nástupce kritizuje. "Je to další z řady nepřipravených změn bez jasně vytyčené strategie, které ministerstvo v poslední době provádí. Obávám se, že může mít pro odhalování výnosů z trestné činnosti negativní důsledky," řekl Právu Bublan.