Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Brendan Mcdermid, Reuters

Pohyb nemocných se bude trasovat pomocí mobilu. O soukromí se lidé bát nemusí

S trasováním lidí, u kterých byl pozitivní test na koronavirus, pomohou mobilní operátoři. Ti zvládnou sestavit s využitím dat z mobilu přehled míst, kde se nemocný člověk v uplynulých týdnech nacházel. O soukromí se však uživatelé bát nemusí, neboť data budou hygienikům poskytnuta pouze s výhradním svolením samotného majitele telefonního čísla.

Ilustrační foto Foto: Brendan Mcdermid, Reuters
Pohyb nemocných se bude trasovat pomocí mobilu. O soukromí se lidé bát nemusí

Na trasování nemocných s využitím jejich telefonů se s operátory dohodli ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. Od tohoto snažení si všichni zúčastnění slibují především to, že bude sloužit k prevenci šíření nakažlivé lidské choroby v České republice.

„Do dnešní doby měli hygienici při tzv. trasování k dispozici pouze tradiční nástroje – zejména otázky po telefonu, zápisky na papír, přepisování do tabulek – a neměli možnost práci zefektivnit a automatizovat s využitím digitálních technologií,“ prohlásil Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí (APMS).

Problém podle něj nastal ve chvíli, kdy si nakažený při pohovoru kontakt s určitou skupinou lidí nevybavil, či na něj například zapomněl. Takovou skupinu lidí nebylo možné nijak upozornit na možný kontakt s nákazou a požádat je například, aby důkladněji sledovali svůj zdravotní stav.

Jak probíhá lokalizace

Právě takové situace ale má trasování vyloučit. „Řešení, které nyní ministerstvo zdravotnictví společně s hlavní hygieničkou začínají testovat, je v celku jednoduché,“ konstatoval ředitel APMS.

„Když nakažený udělí před pohovorem mobilním operátorům prostřednictvím hygienika dobrovolně výslovný souhlas s využitím geolokačních údajů o pohybu jeho mobilního telefonu, dostane hygienik v řádu minut cenný nástroj pro vedení pohovoru – mapku s vyznačením oblastí výskytu, kde se nakažený v posledních 14 dnech pohyboval. Hygienik díky tomu může klást daleko přesnější dotazy s cílem identifikovat skutečně jen ty největší hrozby, kde mohlo dojít k šíření nákazy na jiné lidi,“ přiblížil celou situaci Grund.

„Bez jasného a výslovného souhlasu nakaženého nebudou operátoři jakákoliv lokalizační nebo provozní data k podpoře trasování jeho pohybu zpracovávat. Toto řešení pomůže k zastavení šíření infekce Covid-19 a současně plně respektuje i vysoké standardy ochrany soukromí,“ zdůraznil ředitel APMS.

V současnosti je každý člověk, který je nakažený infekční chorobou, ze zákona povinen sdělit hygienické stanici místa s vysokým výskytem osob, která v poslední době navštívil, či jména osob, se kterými se setkal. Důvodem je zamezení nekontrolovatelnému šíření infekce ve společnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků