Nové obrázky ukazují, jak SARS-CoV-2 zaplaví organismus
Tým výzkumného ústavu využil viry izolované ze vzorků odebraných z nosu a krku infikovaného pacienta. Vědci je umístili do Petriho misky společně s buňkami od kočkodana obecného, primáta žijícího zejména ve střední a východní Africe. A pak už jen sledovali, co se stane.
Virus připojený k buněčné membráně
Foto: Débora F. Barreto-Vieira/IOC/Fiocruz, Novinky
Použitím elektronové mikroskopie se podařilo zachytit první obraz nového typu koronaviru v Brazílii, konkrétně navíc při vstupu a infikování buňky.
Virus (větší černá skvrna) při vstupu do cytoplazmatické membrány
Foto: Débora F. Barreto-Vieira/IOC/Fiocruz, Profimedia.cz
Bílá oblast plná černých teček značí množství replikovaných virů přítomných uvnitř buňky.
Foto: Débora F. Barreto-Vieira/IOC/Fiocruz, Profimedia.cz
Snímky sledují virus od okamžiku, kdy se poprvé připojil k buněčné membráně, od začátku infekce až k reprodukci uvnitř buňky, dokud danou buňku neopustí, aby v těle započal svůj cyklus nanovo, píše IFLScience.
Postup nákazy se paradoxně podařil zdokumentovat vědcům země, jejíž prezident celosvětovou pandemii zlehčuje. Jair Bolsonaro je také kvůli svému - mírně řečeno - liknavému přístupu k protipandemickým opatřením už nějakou dobu terčem kritiky.
Koronavirus zrovna opouštějící buněčné jádro
Foto: Débora F. Barreto-Vieira/IOC/Fiocruz, Profimedia.cz
Pozitivně testovaných na covid-19 bylo dosud v zemi 23 830 lidí, přičemž 1355 z nich zemřelo. Na celém světě virus již infikoval zhruba 1,95 milionu lidí, onemocnění jich podlehlo už ke 122 tisícům.