Hlavní obsah
Ochranné pomůcky jsou pro zdravotníky klíčové (ilustrační foto) Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Lékař ze záchranky: Máme jednu ústenku na den, prý máme brát vitamíny

Praktičtí lékaři, ambulantní specialisté, ale i lékárníci zoufale shánějí na internetu ochranné prostředky či dezinfekci a prosí o pomoc veřejnost. Svou zkušenost popsal Právu lékař záchranné služby, který pro posádku „vyfasoval” čtyři ústenky a navrch doporučení, aby jedl vitamíny.

Ochranné pomůcky jsou pro zdravotníky klíčové (ilustrační foto) Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Lékař ze záchranky: Máme jednu ústenku na den, prý máme brát vitamíny

„Praktičtí lékaři mohou své ordinace zavřít a udílet rady e-mailem nebo po telefonu. Ale záchranka musí vyjet. V neděli jsem měl denní službu a pro jednu posádku jsme měli čtyři ústenky na jedno použití na celý den,“ popsal Právu lékař, který si z obav možného postihu ze strany vedení záchranky nepřál zveřejnit své jméno. Nepřál si ani zveřejnit, ve kterém kraji pracuje.

Po dotazu na vedení „své“ krajské záchranky se prý dozvěděl, že má hlavně jíst vitamíny.

„Pak jsem se dozvěděl, že roušky opravdu nejsou a respirátory už vůbec ne. Prý to musíme zatím nějak vydržet. Veřejnost by měla ale vědět, že pokud budeme nemocní, tak spíš budeme roznášet nákazu mezi staré a nemocné osoby, protože to jsou ti, kteří nás volají, než abychom je zachraňovali,“ dodal lékař s tím, že se jedná sice o zkušenost jen z jedné záchranky, ale podobná situace prý může panovat i jinde.

Záchranáři v Olomouckém kraji by měli nově u všech výjezdů zasahovat právě s ochrannými pomůckami. „Zásoby nemáme veliké, ale zatím se to zvládá, ještě máme s čím pracovat. Čekáme na dovoz dalších zásob, nouzový stav ještě nemáme. I na klasický výjezd nyní musí celá posádka používat tu klasickou operační roušku, je potřeba chránit sebe i své okolí,“ řekla Právu mluvčí tamní záchranky Lucie Urbanová.

Na Vysočině teď operátoři při volání na tísňovou linku zjišťují, zda nepojedou k někomu, kdo se vrátil z cest, nebo zda nemá i obyčejnou chřipku. „U všech volajících tyto informace zjišťujeme, zda jde o cestovatelskou anamnézu nebo i chřipku. Podle toho se pak zařídíme s použitím ochranných pomůcek při výjezdu,“ popsal mluvčí Petr Janáček.

Jihomoravská záchranka dostala o víkendu první dodávku od ministerstva zdravotnictví. „Jsme za to rádi, v tuto chvíli jsme saturováni, ale nedokážeme odhadnout, na jak dlouhou dobu. Potřebujeme, aby zásoby chodily kontinuálně a v tom množství, jak to bylo přislíbeno. S ochrannými prostředky nyní musíme velmi dobře hospodařit, protože jiný způsob získávání respirátorů a roušek než od ministerstva v tuto chvíli není možný,“ popsala mluvčí Michaela Bothová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků