Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Britka s příznaky koronaviru zemřela poté, co ji záchranka neoznačila za prioritní pacientku

Přeplněnost londýnských nemocnic si začíná vybírat svou daň. Šestatřicetiletá Kayla Williamsová zemřela v sobotu 21. března, měla horečku, suchý kašel a cítila silnou bolest na hrudi. O den dříve u ní byla záchranka, lékařka však jejímu manželovi sdělila, že v tuto chvíli není prioritní pacientkou k hospitalizaci, a nemohou ji proto do nemocnice odvézt.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Britka s příznaky koronaviru zemřela poté, co ji záchranka neoznačila za prioritní pacientku

Stav Williamsové se několik dní zhoršoval, její manžel Fabian Williams se proto rozhodl zavolat na tísňovou linku. Záchranka přijela do několika minut. Žena nemohla dýchat a od bolesti zvracela.

Záchranářka provedla několik testů. „Pak mi řekla, že ji nemocnice nevezme, že není priorita. Nezůstala příliš dlouho, vyšla ven z bytu a přes dveře mi podala lékařskou zprávu,“ sdělil manžel deníku Guardian, který o případu informoval.

Kayla Williamsová

Následující den se stav Williamsové opět zhoršil, manžel jí pomohl umýt se a obléct. Snažil se manželku nakrmit polévkou. Na chvíli si šel odpočinout, a když se vrátil do pokoje, kde jeho žena odpočívala, uviděl ji bezvládnou a s hlavou svěšenou.

„Položil jsem ji na zem, protože mi předtím na lince řekli, že to mám udělat. Zavolal jsem znovu 999, a tam mi řekli, že jí mám masírovat srdce,“ uvedl manžel. Bylo však už pozdě, jeho žena zemřela.

Manžela nechali bez informací

Krátce nato přijela záchranka i policisté. „Stáli jenom ve dveřích a dovnitř nešli, i když jsem je o to žádal,“ popsal muž. Asi za hodinu přijela pohřební služba vybavená ochrannými obleky a maskami. Tělo Williamsové zabalili do pytle a odvezli.

„Od té doby jsem o ní nic neslyšel. Nechali mě tu a řekli mi, že musím být v izolaci. Nic jiného mi neřekli. Jsem diabetik, beru inzulin a jediné, co vím, je, že musím zůstat v izolaci. Nikdo se nezmínil, zda její tělo bylo testováno, či nikoliv,“ uvedl manžel.

Deník Guardian získal lékařské dokumenty ohledně výjezdu k Williamsové, ze kterých vyplývá, že lékařka označila ženu za pravděpodobně nakaženou koronavirem s tím, že nemoc COVID-19 u ní již vypukla.

Podle zápisu znělo lékařské doporučení takto: „Samoléčba, nasazení antipyretik (léky snižující horečku), zvýšení příjmu potravy/tekutin“. V případě zhoršení stavu měl manžel opět kontaktovat záchranku. Pomoc však přišla pozdě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků