Hlavní obsah
Foto: Mapy.cz

Ani jediný případ. Deseti ostrovním národům se koronavirus vyhýbá

Po celém světě už bylo zaznamenáno přes 95 milionů případů nákazy koronavirem. Přesto stále existují národy, které od začátku pandemie nezaregistrovaly ani jeden. Jde o deset zejména pacifických ostrovů jako Palau, Tuvalu či Kiribati, které zvládly rychle zareagovat, když se virus začal šířit, a uzavřely se před okolním světem. Zásadní roli ale zřejmě hraje jejich odlehlá poloha.

Foto: Mapy.cz
Ani jediný případ. Deseti ostrovním národům se koronavirus vyhýbá

Deset ostrovů zavedlo hned na začátku pandemie striktní pravidla – uzavřely hranice a zavedly například povinnou karanténu při příjezdu, píše server Daily Mail.

Třeba ostrov Tonga, přestože neohlásil ani jediný případ, nařídil od půlnoci do páté hodiny ranní také zákaz vycházení. Patří přitom k jedněm z nejhustěji osídlených pacifických států – žije tam přes 104 tisíc lidí.

Přísná pravidla platí také ve zbylých ostrovních státech. V Pacifiku jde o Tuvalu, novozélandské závislé území Tokelau, které není ani za normálních okolností přístupné letecky, ale jen lodí, či Pitcairnovy ostrovy, jež jsou zámořským územím Spojeného království.

Následují Cookovy ostrovy, Kiribati, Nauru, Niue a Palau. Jediný případ koronaviru nezaznamenala ani Svatá Helena, která se ale nenachází v Tichomoří, ale v Atlantiku.

Někde viru neunikli

Že je dobré se před nákazou chránit i v Pacifiku, dokazují případy jiných národů. Daily Mail připomíná, že například Samoa ohlásila první případ v listopadu, přestože předchozích 11 měsíců neměla žádný výskyt. Nákaza měla na ostrov doputovat z Austrálie.

Nedaleká Americká Samoa rovněž zaregistrovala výskyt koronaviru, prokázal se u tří lidí na nákladní lodi.

Na světě oficiálně žádné případy nákazy koronavirem neohlásily ani Turkmenistán či Severní Korea. U obou však kvůli přístupu autoritativních režimů panují silné pochyby, zda je tomu skutečně tak.

Turkmenistán sousedí mimo jiné s Íránem, který na jaře patřil k jedné z nejvíce postižených zemí světa. A i u Severní Koreje – kde platí karanténní opatření a pro obyvatele, kteří je porušují, byl zřízen kárný tábor – mají zahraniční analytici za to, že se jí virus nevyhnul.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků