Hlavní obsah
Založení účtu online Foto: Getty Images, gitA

4 tipy, jak poznat výhodný spořicí účet, který zhodnocením výrazně převyšuje ostatní

Jakákoliv forma spoření je lepší, než nechat peníze na běžném účtu. Jaké ukazatele sledovat?

Založení účtu online Foto: Getty Images, gitA
4 tipy, jak poznat výhodný spořicí účet, který zhodnocením výrazně převyšuje ostatní

1. Úroková míra a její podmínky
Prvním a hlavním ukazatelem by měla být úroková míra. Banky vždy uvádějí nejvyšší možnou dosažitelnou úrokovou míru. Aby ji ale klient získal, zpravidla musí dodržet nějaké podmínky. Nejčastěji to bývá aktivní využívání běžného účtu, případně se úroková sazba mění podle toho, jaký je na účtu zůstatek.

žebříček

Foto: Raiffeisenbank a.s.

Nejlepší úrokovou sazbou aktuálně disponuje Raiffeisenbank, která novým klientům při aktivní využívání běžného účtu nabízí spořicí účet s úrokovou sazbou 3 % p. a. Po uplynutí 6 měsíců zvýhodněné sazby navíc činí úrok při aktivním využívání účtu 0,6 %, což je i tak více, než nabízí většina ostatních bank.

RB nabízí úrokovou sazbu 3%

Foto: Raiffeisenbank a.s.

FOTO: Raiffeisenbank a.s.

2. Spoření do určité částky
Každá banka to má jinak. Například s účtem od Raiffeisenbank můžete výhodně spořit do částky 150 000 korun. To znamená, že vše, co je na spořicím účtu nad tuto částku, bude úročeno jinou sazbou. Je tedy třeba si uvědomit, s jakou částkou budete nakládat, a zda se vyplatí vybrat spořicí účet s nejvyšší úrokovou sazbou nebo třeba kombinaci více jednotlivých účtů.

3. Poplatky
V dnešní době je spořicí účet většinou automaticky založen spolu s účtem běžným a jeho vedení je zdarma. Existují ale i výjimky, které toto pravidlo potvrzují. Stále je to parametr, který stojí za kontrolu.

4. Výpovědní lhůta
Některé spořicí účty mají výpovědní lhůtu, a to v rozmezí od několika dnů až po jeden rok. V případě, že na finanční prostředky klient sáhne před vypršením této lhůty, nevyhne se vysokým poplatkům.

Od délky výpovědní lhůty se zpravidla odvíjí úroková míra. Čím delší výpovědní lhůta, tím vyšší úrok. Účty bez výpovědní lhůty mají tu výhodu, že je z nich možné vybrat peníze kdykoliv a bez jakékoliv sankce,” říká Petra Kopecká, tisková mluvčí Raiffeisenbank.

5. Založení online
Nenávratně pryč jsou doby, kdy musel žadatel o běžný účet do banky. Například v Raiffeisenbank ho lze nově založit za 10 minut bez nutnosti návštěvy pobočky. Vše je možné zařídit jednoduše a rychle na webových stránkách banky, a to prostřednictvím mobilního telefonu nebo počítače.

Založte si běžný účet online

Foto: Raiffeisenbank a.s.

K založení účtu online stačí připojení k internetu, mobilní telefon a běžný účet v jiné bance. V žádosti na webových stránkách klient vyplní základní osobní údaje a pomocí telefonu vyfotí občanský průkaz a jeden další doklad – řidičský průkaz nebo pas. Pro ověření totožnosti banka vyžaduje pořízení fotografie klienta tzv. „selfie“ a zaslání 1 koruny z existujícího účtu žadatele u jiné banky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků