Elena před pár lety spoluzaložila výběrové tržiště Lemarket v pražském Mánesu. Jako designérka měla jasnou představu o tom, co chce lidem nabízet, a Lemarket se tak mezi podobnými akcemi pro malé české trendy značky rychle dostal na špičku. Jenže i ten se konal jenom pár dní v roce na jediném místě. A proto ji napadlo vytvořit moderní tržiště nejlepších českých a slovenských prodejců na internetu. A podobně jako jiné unikátní projekty využila pro financování Zonky (www.zonky.cz).

„Nechceme jenom prodávat. Chceme vytvořit komunitu. Spousta značek potřebuje pomoc. S marketingem, jak se mají prezentovat na webu, výrobci často tápou v účetnictví nebo právních záležitostech. A to by je nemělo zdržovat od tvorby,“ vypočítává Elena další důvody pro vznik online tržiště. Nechce spustit další portál zahlcený nepřebernou nabídkou. „MAAME stojí na kurátorství. Kvalitní produkty, které stojí za pozornost, vybírá náš tým. A všechno testujeme na vlastní kůži nebo mlsný jazyk,“ dodává. Mezi první značky patří například poctivé vesnické paštiky Čongrády, veselé dětské oblečení z bavlny Ice Ice Baby, netradiční designový nábytek Kartoons nebo třeba keramika a porcelán značky LK/minilab.

Proč peníze od lidí?

„Jsem kreativec na volné noze a na oficiality si moc nepotrpím. Do banky bych asi ani nešla. Navíc jsem na mateřské, což by v bance byl taky problém. Každopádně už jsem věděla o Zonky (www.zonky.cz),” říká Elena. „Chtěla jsem i na financování použít nějaké kreativní řešení, takže to nebylo dlouhé rozhodování. Líbilo se mi, že všechno vyřešíte online, bylo to rychlé a jasné. Vlastně mě až překvapilo, jak rychlé to bylo. Ještě jsem ani nestačila odpovědět na všechny dotazy a celkem 314 lidí mezitím potřebných 280 tisíc zainvestovalo,“ vzpomíná.

MAAME se chystá vytvářet taky vlastní limitované kolekce. Jako designérka chce Elena z tržiště udělat opravdu výběrovou záležitost. „Už teď vybíráme jen produkty, se kterými nějakou dobu žijeme a známe je osobně. Je to zásadní, protože je osobně doporučujeme. Navíc vyhledáváme výrobce, kteří tvoří rukama a srdcem, a jejich produkty jsou originální, kvalitní a nikoho nenapodobují. Právě to využívání vzorů z ciziny je bohužel tak trochu česká specialita,“ doplňuje.

MAAME pro mámy i rockery

Nabídka bude ovšem široká. Jako čerstvá matka chce Elena nabízet třeba i kvalitní výrobky pro děti. „Každá matka s estetickým cítěním a touhou po kvalitních produktech je myslím ze začátku dost vyděšená. A hledá alternativy k věcem, které prostě z principu kupovat nechce, protože neodpovídají jejím požadavkům. Takže dětských produktů bude na MAAME určitě dost,“ slibuje. Přísná kritéria na originalitu, kvalitu i udržitelnost budou ale muset splňovat všechny produkty. „Jinak se nechceme nijak omezovat. Jsme tržiště a chceme prodávat všechno možné. Třeba i kvalitní českou a slovenskou muziku. Značky a produkty budou přibývat každý den, takže se určitě vyplatí se k nám vracet,“ uzavírá Elena Šulcová.

Taky hledáte férovou půjčku pro férové podnikání? Mrkněte na Zonky.cz (www.zonky.cz), kde najdete další podrobnosti. Napište klidně i šéfce služby na lucie.tvaruzkova@zonky.cz nebo zavolejte zadarmo na Zonkyho přátelskou linku na čísle 800 449 999 - v pracovní dny od 8 do 20 h, o víkendu od 9 do 18 h. Zonky, lidé půjčují lidem. Levněji a s klidem.