S prací byla Eva spokojená, příběhy kamarádek ji ale postupem času nahlodávaly: „Pracovala jsem šest let v jedné firmě a nemohla jsem si příliš stěžovat. Přišlo mi ale, že poslední dobou tak nějak přešlapuji na místě. Od kamarádek jsem navíc slýchala o různých výhodách, které po změně zaměstnání dostaly a u nás nebyly. Třeba firemní fitness, volnější pracovní doba nebo školka pro děti. Polepšily si i finančně.“

Po jednom takovém setkání se nakonec rozhodla jednat. „Bavila jsem se o tom s mou nejlepší kamarádkou a ta mi říkala, ať se nebojím, že s mými zkušenostmi a povahou určitě nebudu mít problém sehnat dobré místo,“ vypráví Eva, „Ona zrovna na jaře přestoupila do velké společnosti a hodně ji chválila. Může si teď třeba brát do práce i svého pejska, který předtím býval zavřený v bytě. To už jsem si říkala, že bych to měla zkusit taky.“

Eva s pomocí internetu a manžela oprášila životopis a vyšla s kůží na trh: „Překvapilo mě, kolik podobných pozic jsem mezi nabídkami našla. Nakonec jsem si vytipovala asi čtyři, které mě zaujaly, a poslala jim svůj životopis. Dvě firmy mi odpověděly a pozvaly mě na pohovor. V jedné z nich mi dokonce říkali, jakou mají radost, že jsem se ozvala. Prý na tu pozici sháněli vhodného člověka více než měsíc.“

Právě na jejich nabídku se nakonec Eva rozhodla přistoupit. „Zprvu jsem se trochu bála opustit kolektiv, který jsem znala takovou dobu, ale v nové práci byli všichni moc milí. Dostala jsem hned i plat, který jsem si představovala. Mají i zaměstnanecký program, z kterého můžeme platit různé zájezdy, vstupenky, sport a podobně,“ uzavírá své vyprávění.

Koho firmy shání nejčastěji

Nemusíte se bát, že pokud nejste zrovna programátor nebo konstruktér, tak o vás personalisté nezavadí. Příležitostí je opravdu hodně a neustále se objevují nové. Je ale potřeba jednat, dokud je situace pro uchazeče o práci příznivá.

„V říjnu bude na Jobs.cz o třetinu více nabídek než loni touto dobou. Právě toto období je klíčové, pokud chcete nový rok začínat v nové práci nebo už nějakou dobu přemýšlíte o změně,“ potvrzuje Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz. Doporučuje neotálet, protože v listopadu a prosinci už bude trh práce kvůli blížícím se Vánocům trochu v útlumu a nebude tolik na výběr.

Letos na podzim firmy pasou hlavně po obchodních zástupcích, projektových manažerech, účetních, bankovních specialistech, finančních specialistech, programátorech nebo konstruktérech.

Na vzestupu je překvapivě také administrativa. „Na pozicích asistentek, pracovníků back offfice a dalších se v době krize dost šetřilo a hodně lidí muselo skončit. Teď je ale firmy lákají zpět,“ vysvětluje Dombrovský z kariérního portálu Jobs.cz.