Ceny povinného ručení ve srovnání s loňským rokem stouply o 15 %. Vyplývá to z dat serveru Porovnej24, který sdružuje ceny většiny pojišťoven. „V některých segmentech aut došlo ke zdražení dokonce o více než 50 %“, uvedl Zdeněk Novák, produktový manažer Porovnej24.cz. Zdražování ale stále nekončí. Může za to nový občanský zákoník a vyšší pravděpodobnost, že pojišťovna zaplatí vysoké odškodné.

Pro zjištění aktuální nabídky pojišťoven můžete použít kalkulačku povinného ručení.

Kromě vyššího odškodného pojišťovny zvýšení odůvodňují i povinným tříprocentním příspěvkem do fondu zábrany škod, vysokým paušálním poplatkem za hodinu hasičského zásahu i to, že zrušený příspěvek nepojištěných řidičů do Garančního fondu ČKP bude třeba nahradit z pojistného.

Pojišťovny více než o zdražení mluví o segmentaci klientů. Rizikoví klienti, jako jsou například mladí lidé ve velkých městech se silnými vozy, si připlatí více. A to i v případě, že konkrétně oni sami jezdí bezpečně.

Jak vybrat nejvýhodnější pojištění a přijít k zajímavým bonusům? Jednoduše porovnejte nabídky v on-line kalkulačkách a vyberte si tu nejvýhodnější. Pokud budete chtít změnit pojišťovnu, je užitečné se poptat, jakou lze získat slevu v případě, že jezdíte bez nehod. Princip bonusů je takový, že za každý rok jízdy bez nehod získáte pětiprocentní slevu na pojistném. Jejich prostřednictvím lze v zásadě dojít k poloviční slevě.

Sjednat povinného ručení za online ceny vám pomůže například srovnávač povinného pojištění.