Podle lidí, kteří Gambrinus vaří, má však jejich pivo horší pověst, než by si zasloužilo. „Troufnu si říct, že Gambrinus, který dnes v pivovaru vaříme, chutná lépe než kdykoli předtím. Proto jsme se rozhodli pro tuto možná pro někoho lehce kontroverzní akci. Chceme rozpustit předsudky o našem pivu a říci lidem, ať si na něj udělají názor na základě vlastní zkušenosti,“ vysvětluje Pavel Zítek, sládek pivovaru Gambrinus.

Na několik málo týdnů nechali lidé okolo pivovaru Gambrinus vzniknout minipivovar Patron v obci Čepice na Klatovsku. Ač se v něm reálně nikdy pivo nevařilo, byl nástrojem pro nabídku piva této značky do deseti hospod v Praze a Plzni a na dva festivaly. Celkem 300 sudů Nepasterizované desítky Gambrinus a Nefiltrovaného ležáku Gambrinus ze standardních várek bylo naraženo v květnových týdnech na místech, kde se většinou Gambrinus nečepoval. Celkově se tak vypilo okolo 100 hektolitrů piva Gambrinus a ochutnat jej mohlo až 8 000 lidí.

Gambrinus se „převlékl“ za pivo z minipivovaru.

Gambrinus se „převlékl“ za pivo z minipivovaru.

O akci nevěděli hospodští, kteří pivo odebírali a čepovali, ani pivaři, kteří ho do poslední kapky vypili. Účelem celé akce bylo nechat Gambrinus ochutnat i ty, kteří jej byť jen okusit odmítají, a toto byl způsob, jak toho dosáhnout. „Nechtěli jsme nikoho podvádět nebo naštvat. Jen jsme přesvědčení, že vaříme dobré pivo a lidem většinou chutná,“ říká Tomáš Mráz z Plzeňského Prazdroje. „Pivo Patron, tedy Gambrinus v utajení, se setkalo s hodně příznivými reakcemi. Jeho vyvážená chuť, která je předmětem časté kritiky, byla hodnocena jako benefit. Ve všech případech jsme měli opakované objednávky na dodání dalšího piva,“ dodává.

Z přísně utajené akce vznikl dokument, který v těchto dnech běží na dvou komerčních televizních stanicích v hlavním vysílacím čase. Pivovar Gambrinus se samozřejmě za mystifikaci hospodským omluvil, vrátil zaplacené peníze a vyčepované pivo vykompenzoval a tímto se veřejně omlouvá i pivařům, kteří se v podstatě slepého testování nevědomě zúčastnili. Při akci byl přítomen státní notář, který stvrdil její průběh tak, jak je nyní dokládán.

www.gambrinus.cz